Erdoğan: Srebrenitsa'yı unutturmayacağız

Erdoğan: Srebrenitsa'yı unutturmayacağız

13 Temmuz 2010, Salı 15:08
A A

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Balkanlarda barış ve istikrarın tesisi için yoğun gayret gösterdiğini, bugün de yeni savaşların yaşanmaması için özverili çalışma yürüttüklerini söyledi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın ilk bölümünde, Bosna-Hersek’e yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi, düzenlenen anma ve cenaze törenine ilişkin izlenimlerini, duygularını dile getirdi; değerlendirmelerde bulundu.

Bosna’da 1992-1995 yılları arasında Avrupa tarihinin en kanlı, en vahşi ve en kuralsız saldırılarının gerçekleştiğini, yüz binden fazla insanın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, yaşanan savaş kadar acı olanın, Bosna Hersek halkının o günlerdeki yalnızlığı ve terk edilmişliği olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Ne yazık ki Avrupa’nın tam ortasındaki bu etnik temizlik girişimi adeta bir korku filmi izler gibi sadece izlendi. Zamanında müdahale yapılmadı. Bölgeye gönderilen barış gücü kendisini dahi korumaktan aciz kalırken, güvenli bölge olarak ilan edilen yerler en acı katliamlara sahne oldu" diye konuştu.

Türkiye’nin o günlerde Bosna’ya ile dayanışma için seferber olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’nin insani dayanışmasının bugün Bosna’da hayırla yad edildiğini anlattı.

Srebrenitsa’da savaşın en acı kısmını oluşturduğunu belirten Erdoğan, Srebrenitsa’da yaşananları anımsattı.
Erdoğan, BM kamplarındaki 10 binden fazla kişinin toplu olarak katledildiğini ve iş makineleri ile toplu mezarlara gömüldüğünü belirterek, aradan 15 yıl geçmesine rağmen bu etnik temizliğin halen tüm atmosfere hakim olduğunu söyledi.

Yan yana dizilmiş 755 tabutun Srebrenitsa’nın nasıl bir acıya şahitlik etttiğinin anlamlı bir görüntüsünü oluşturduğunu dile getiren Erdoğan, soykırımın işlendiği günden tam 15 yıl sonra bir mezar taşına kavuşabilen bu cesetlerin farklı toplu mezarlardan toplanmış DNA testi ile bir araya getirilmiş kemiklerden oluştuğunu ifade etti.Erdoğan, bugün bile nerede olduğu ve nereye gömüldüğü belli olmayan ve mezar taşı bulunmayan binlerce kaybın olduğunu kaydetti.

"UNUTTURMAYACAĞIZ"

Erdoğan, şunları söyledi:
"Srebrenitsa, insanlık onurunun çok ağır bir yara aldığı yerdir. Srebrenitsa, Balkan ve Avrupa tarihinin çok ağır bir leke aldığı yerdir. Srebrenitsa, sorumluları adalete teslim edilinceye kadar, bütün kayıplar, bütün toplu mezarlar ortaya çıkarılıncaya kadar insanlığın kanayan yarası olmaya devam edecektir.

Srebrenitsa’yı, orada yaşanan acıyı, oradaki soykırımı unutmayacak, unutulmasına da asla izin vermeyeceğiz.
O gün Srebrenitsa’yı karartan insanlık dışı duygunun, bugünümüzü ve geleceğimizi de karartmasını engellemek için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak başta Bosna Hersek olarak tüm Balkanlarda barış ve istikrarın tesisi yönünde her zaman yoğun gayret içinde olduk ve bunun somut neticelerini de alıyoruz. Dün savaşın sona ermesi ve yaraların sarılması için seferber olan Türkiye, bugün de yeni savaşların, çatışmaların, katliamların yaşanmaması, Balkanlara dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın hakim olması için özverili bir çalışma yürütüyor."

Bosna Hersek, Sırbistan ve Türkiye arasında kurulan üçlü mekanizmanın son toplantısını İstanbul’da yaptığını, toplantının ardından Sırbistan parlamentosunun Srebrenitsa katliamına ilişkin tarihi bir karar aldığını belirten Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç’in Bosna’daki anma törenine katıldığını anımsattı. Erdoğan, bunun husumetin tarihe havale edilmesi yönünde önemli adım olduğunu vurguladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;