Erdoğan, Tüzmen'i görevden aldı

Başbakan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Tüzmen'in görevine son verdi

Erdoğan, Tüzmen'i görevden aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen’i görevden alarak yerine Adana Milletvekili Ömer Çelik’i getirdi.

Tüzmen, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yapıyordu. Milliyetçi kimliğiyle bilinen Tüzmen’in görevden alınma gerekçesi açıklanmadı.

Tüzmen, önceki gün bir grup gazeteciye TBMM’de yaptığı ancak dün itibariyle basına yansımayan açıklamalarında Erdoğan’ın olumlu biçimde yansıttığı son Nevruz kutlamalarına ilişkin bazı dikkat çekici ifadeler kullanmış ve demokratik açılım konusunda Ak Parti’nin bazı hataları olduğunu söylemişti.

'DİYARBAKIR'DAKİ DURUM BANA KOYUYOR'

Kürt kökenli milletvekillerinin, açılımı bölgelerinde anlatmasını isteyen Tüzmen, “Biz nasıl anlatıyorsak onlar da anlatmalı” dedi. Romanlarla Kürtleri karşılaştıran Tüzmen, “Hakir ve görmezden gelinen Romanlar bile bayrağa sarılırken, Diyarbakır’daki durum benim zoruma gidiyor, bana koyuyor arkadaş” diye konuştu.

Diyarbakırspor formasından Türk bayrağı ambleminin çıkarılmasına tepki gösteren Tüzmen, Ak Parti’nin de açılım konusunda hatalarının bulunduğu özeleştirisini yapmıştı. Kulislerde Tüzmen’in sağlık sorunları olduğu da belirtildi. Ancak net bir açıklama yapılmadı. MYK’da görevi biten Tüzmen’in MKYK üyeliği ise sürüyor.

(Milliyet)