'Erdoğan, Yargıtay üzerinde baskı kurmaya çalışıyor'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Erdoğan'ın Adli Yıl Açılış töreniyle ilgili olarak "Eğer Yargıtay Baro Başkanını çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam” söylemi üzerine konuştu. Yargıtay Başkanı Alkan ise, TBB Başkanı'nın adli yıl açılışında konuşup konuşmayacağını Bakanlar Kurulu'nda görüşeceklerini açıkladı

15 Ağustos 2014, Cuma 13:05
A A

"Avukatlar, yargının yurttaş adına görev yapan kurucu unsurudur. Avukatı görmezden gelmek, yurttaşı hiçe saymaktır" diyen Metin Feyzioğlu, yaptığı yazılı açıklamada "Sayın Erdoğan, “Türkiye Barolar Birliği Başkanı geliyorsa Adli Yıl açılış törenine katılmam şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yetmiş yedi milyonun Cumhurbaşkanı olacağına dair Milletin huzurunda verdiği sözle uyumlu olmayan bu açıklama, Cumhurbaşkanlığı Makamının tarafsız olmasını bekleyen herkesi hayal kırıklığına uğratmıştır." ifadelerini kullandı.

'SUSTURMAYA ÇALIŞMAKTADIR'

Avukatlar, yargının içinde yurttaşı temsil eden kurucu unsurdur, diyen Metin Feyzioğlu, "Seçilmiş Cumhurbaşkanımızın savunmayı protesto etmesi, Yargıtay üzerinde baskı kurmaya ve yetmiş yedi milyonu savunan avukatların meslek örgütünü susturmaya çalışmaktır. Bu üzücü açıklama, Sayın Erdoğan'ın henüz Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığı'na geçişi zihninde tamamlayamadığını göstermektedir. Temennimiz, bu geçişi bir an önce tamamlayarak herkesin Cumhurbaşkanı olduğunu kabullenmesidir" dedi.

'ALLAH'TAN BAŞKA KİMSEDEN KORKUMUZ YOKTUR'

Hukuk devleti mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Feyzioğlu, açıklamasına şöyle devam etti: "Eğer bu açıklama Cumhurbaşkanlığı Makamından yürütülecek bir korku ve baskı rejiminin ilk adımlarıysa, herkes şunu bilmelidir ki bizim Allah'tan başka kimseden korkumuz yoktur. Özgürlükleri esas alan laik, insanı merkeze koyan çağdaş, sosyal, demokratik hukuk devleti mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz."

Bu arada Yargıtay Başkanı Ali Alkan, TBB Başkanı'nın adli yıl açılışında konuşup konuşmayacağını Bakanlar Kurulu'nda görüşeceklerini açıkladı.

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;