Erdoğan'a ekstra koruma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma kalkanı, Obama'nın da kullandığı ciplerle güçlendirildi

Erdoğan'a ekstra koruma

ABD Başkanı Barack Obama'nın koruma filosunda yer alan dünyanın en iyi arazi araçlarından 10 tanesi artık Başbakan'ı koruyacak.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesine katılmak için Dolmabahçe'deki çalışma ofisinden çıkan Başbakan Erdoğan'ın konvoyunda ABD yapımı ciplerden 3'ü yer aldı.

Araçlar Amerika'dan donanımsız ithal edildi, özel zırhla donatıldı. Ses ve ışık sistemlerini ise Türk mühendisler tasarladı.

Araçlar son derece özel. Her birinin motoru 370 beygir gücünde, silindir hacmi ise 6 bin 200 santimetreküp. Ciplerde navigasyon ve diğer her türlü teknolojik donanım da bulunuyor. Araçların en önemli özelliği ise tam 2 saniyede çalıştırılabiliyor olması üstelik de uzaktan kumanda ile. Araçlardan 3'ü İstanbul'da kullanılacak. Direksiyona geçecek koruma ekipleri de özel bir eğitimden geçirildi. Her biri 100 bin liraya mal olan araçlar için toplam 1 milyon lira ödendi. Cipler Başbakan'ın aracını dört bir yandan kuşatacak. Konvoyun ön, yan ve arka kanatlarında koruma görevi üstlenecek.

İdris TİFTİKÇİ - İSTANBUL DHA

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle