Erdoğan'a en sert eleştiri

İkinci Ergenekon davasının 81. duruşmasında söz alan tutuklu sanık gazeteci Tuncay Özkan, Başbakan Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltti

Salı, 07 Eylül 2010 - 15:11

Erdoğan'a en sert eleştiri

İkinci Ergenekon davasının 81. duruşmasında talepler bölümünde söz alan Yeni Parti Genel Başkanı tutuklu sanık gazeteci Tuncay Özkan, "Sizin taktığınız prangalar yüzünden siyasi görüşümü açıklayamıyorum. Hayır diye meydanlarda bağıramıyorum. Kendi HSYK tezimi halkıma anlatamıyorum" diye konuştu.

"SEN SAVCI OLACAKSIN BEN DE SANIK YOK YA"

Mesleği gereği devletin her kademesiyle birlikte çalıştığını ifade eden Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Birçok olayı ben ortaya çıkardım. Uğur Mumcu suikasti raporunu yazdım.

Onun evine giden 3 kişiden birisi benim. Şimdi o rapor sizin de dosyanızda mevcut. Ancak kitaba bakarsanız 1996’da yazdığımı görürsünüz. Yani sizden öndeyim.

1990’dan beridir sivil ve asker bürokratları, yargıçları, İstanbul, Ankara ve İzmir’dekileri tanırım. 1992 yılında Turgut Özal bana Çekiç Güç dosyasını verdi. Bunlar gizli belge değil ki. Bunları iddianameye koyacaksın, sen savcı olacaksın ben de sanık, yok ya" şeklinde konuştu.

BAŞBAKANI SERT ŞEKİLDE ELEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan lider olabileceğini ancak devlet adamı olamayacağını ileri süren Özkan, "Türkiye Recep Tayyip Erdoğan’dan kurtulmadıkça içinde bulunduğu bu durumdan çıkamaz.

Yakın tarihle alakalı söylediği herşey yalan. Tarih ve matematik bilgisi yoktur. Prompter’dan okur. O adam Şevki Yılmaz’ın bir kalem üstüdür. Mahkemeniz toplumsal ayrışmayı körüklüyor.

Buna bir yerde durdurun. Ben, siyasi bir kimliğim. Ben burada olmasam, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıksam Türkiye ne kaybeder. Ancak siz ona benim üzerimden siyaset yaptırıyorsunuz" dedi.

"HANGİ DARBE İLE SUÇLANIYORUM"

Taleplerinin dikkate alınmadığını savunan Özkan, "Çıkıp parti programını dahi okudum. Sabrınız için teşekkür ederim. Beni sabırla dinlediniz. Ancak ben siyaset yapamayacak mıyım? Yapacağım.

Yapmamam için bir gerekçe söyleyin. CHP ve AKP’yi ele geçirmeye teşebbüsle suçlanıyorum. Hangi darbe ile suçlanıyorum. 2008’de bir darbe planı mı varmış ki Cumhuriyet Mitingleri bu iddianamede darbe mitingleri olarak yer alıyor.

Bir kez daha söylüyorum bunu size. O mitinglerde bir hırsızlık olayı dahi yaşanmamıştır. En ufak asayiş olayı yaşanmamıştır" dedi.

"GÖMLEĞİ DIŞINDA GİYECEK GÖMLEK KALMADI"

Yargıçların, kendisine güvenip de ne ile suçlandığını söylemediğini ifade eden, "Onlar bana güvenmiyor, ben de onlara güvenmiyorum. Burada kendime gömlek arıyorum.

Deli gömleği dışında giyecek gömlek kalmadı. Burada yatsam da ölsem de deli gömleği giymem. Bu muameleyi de kabul etmem" diye konuştu.


"HAYIR DİYE MEYDANLARDA BAĞIRAMIYORUM"

Anayasa oylamasında halkın ne diyeceğini soran Özkan, "Evet çıkarsa başka bir süreç, hayır çıkarsa daha başka bir süreç yaşanacak. Siz bu süreçten etkilenmeyecek misiniz?

Sizin taktığınız prangalar yüzünden siyasi görüşümü açıklayamıyorum. Hayır diye meydanlarda bağıramıyorum. Kendi HSYK tezimi halkıma anlatamıyorum" ifadesini kullandı. Duruşma sanık taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

Cem TURSUN/İSTANBUL (DHA)