Erdoğan'a hakaret davası düştü!

13 yaşındaki çocuğun, Erdoğan'a hakaret davası düştü

08 Eylül 2009, Salı 11:40
A A

Yerel seçimler öncesi 9 Mart'ta partisinin mitingi için Aydın'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 13 yaşındaki M.S.Ö.'nün yargılanması, ilk duruşmada sona erdi. Aydın Çocuk Mahkemesi Hakimi Güler Metin, sanık M.S.Ö.'ye ceza verilmesine yer olmadığına karar verip, davayı son erdirdi.
Aydın Çocuk Mahkemesi'nde, ilk kez bugün görülen davaya, hakkında ‘Başbakana hakaret’ suçlamasıyla 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istenen tutuksuz sanık 13 yaşındaki M.S.Ö ile avukatı Kemal Aytaç katıldı. Duruşmaya, otobüsle kente gelen İstanbul Barosu'na kayıtlı Çağdaş Avukatlar Grubu üyesi yaklaşık 30 avukatın yanı sıra İzmir ile Aydın Baroları'ndan da çok sayıda avukat katılıp sanık M.S.Ö.'ye destek verdi. Duruşmada, Çocuklar İçin Adalet Çağırıcıları Grubu üyeleri de bulunurken, CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ahmet Ersin ile CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay da adliyeye geldi. Ancak, her iki milletvekili de duruşmada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle salona alınmadı.

‘DEMOKRASİ, HOŞGÖRÜ YOK’

Duruşmayla ilgili açıklama yapan Milletvekili Ahmet Ersin, “Bu dava, ülkemizde demokrasi ve hoşgörünün yok olmadığını gösteriyor. Bu durumu kınıyoruz. Bu davayı komisyonumuza götürüp, inceleyeceğiz. Dünyada bunun bir çok örneği var. Ancak, orada hoşgörü var” dedi.
Milletvekili Ersin, bu olayın bir demokrasi ayıbı olduğunu dile getirerek, “Tepkisini dile getiren çocuğa şiddet uygulayan Başbakan, çocuğu adliyeye sürükleyen hukuk ve adalet kabul edilemez. Bu bir demokrasi ayıbıdır. Bu ülkede iktidara hoşgörünmek adına dava açıyorlar. Yandaş yargının bir ayağı savcılardır. İktidara hoşgörünmek için dava açmayı bıraksınlar” diye konuştu.

DURUŞMA SON ERDİ

Duruşma listesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mağdur, M.S.Ö.'nün de sanık olarak yazıldığı dava saat 09.30'da başladı. M.S.Ö.'yü duruşmada Avukat Kemal Aytaç'ın yanı sına 40'a yakın müdahil avukat da savundu. Dün, Usul ve iddianamenin hazırlanaması bakımından eksiklikler olduğunu belirteren bir dilekçe verdiği öğrenilen Avukat Kemal Aytaç, bugün de taleplerini yineleyerek, Hakim Güler Metin'den davanın düşürülmesini istedi. Yaklaşık bir saat süren duruşmanın sonunda Hakim Güler Metin, TCK'nın 32'nci maddesi uyarınca, sanık M.S.Ö.'ye “Ceza verilmesine yer olmadığına” karar vererek, davayı sona erdirdi.
Adliyeye gelişinde oldukça durgun olduğu görülen ancak kararla birlikte neşelenen M.S.Ö., duruşma çıkışında yakınları tarafından hızla uzaklaştırıldı.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK

Kendisine destek veren meslektaşlarıyla birlikte adliye önünde bir açıklama yapan Avukat Kemal Aytaç, “Böyle bir davanın açılması talihsizliktir. Bu dava, bu ülkede, hukumun yargı bağımsızlığının ne derece etkilendiğinin açık bir kanıtıdır. Mahkemenin bu kararı, soruşturma aşamasında neden görülememiştir” dedi.
Bu davanın dünyada eşi benzeri olmadığını kaydeden Kemal Aytaç, “Gerçek anlaşılıp, davaya son verilmiştir. Davaya gelirken yolculuğumuz nedeniyle yorulduk, kararın ardından ise gözlerimiz pırıl pırıl oldu. Talebimiz doğrultusunda dava sona erdi. Hak, hukuk, adalet adına iyi bir şey oldu. Davanın sürmesi, çocuk hakları adına ve bu çocuğun zararına olacaktı. Artık, göstermiştir ki; iktidar sahipleri, ünlüler, makam, mevkisi bulunanlar ağır eleştirilere hazır olacaktır, hazımlı olacaktır. Bu ülkemizde suç değildir” diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

M.S.Ö., Aydın'a 9 Mart 2009 tarihinde gelen Başbakan Erdoğan'a seçim otobüsü ile şehir turu attığı sırada “Allah cezanızı verecek” diye bağırdı. İddiaya göre, Başbakan Erdoğan, yanına çağırdığı M.S.Ö.'ye neden böyle yaptığını sorup, gönderdi. Bu sırada korumalar da, sert bir şekilde çocuğu uzaklaştırdı. M.S.Ö., boynunun arkasında oluşan çiziklerin Başbakan Erdoğan'ın kendisiyle konuşurken meydana geldiği iddiasıyla şikayetçi oldu. Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, yürüttüğü soruşturma sonunda M.S.Ö.'nün Başbakan hakkındaki şikayetinde ‘Kovuşturmaya yer olmadığı’na karar verdi. Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Zeki Polat, M.S.Ö., hakkında Başbakan Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla 1-3 yıl hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Turaç TOP- Hüsnü ALTINDİŞ/AYDIN, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;