Erdoğan'a hakaretten tutuklanan Avşar'a tahliye

Kayseri'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında, dönemin başbakanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılıp cezaevine konulan Aykutalp Avşar için tahliye kararı verildi. Bu arada Avşar hakkında açılan ikinci hakaret davası da 26 Mayıs'a ertelendi

27 Mart 2015, Cuma 16:27
A A

Gezi eylemleri sonrası Kayseri Cumhuriyet Meydanı'ndaki protesto eylemleri sırasında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren slogan attığı iddiasıyla Aykutalp Avşar hakkında soruşturma başlatılmıştı. Avşar, Kayseri 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ’devlet büyüklerine hakaret’ten 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Avşar, 12 Mart akşamı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü Yılı törenleri için Çanakkale’ye gitme hazırlığı yaparken, cezasını Yargıtay onadığı için polisler tarafından gözaltına alınmış, daha sonra cezaevine konuldu.

Cezaevine konulan üniversite öğrencisi Aykutalp Avşar için İnfaz Savcılığına yapılan itirazdan sonra 16 günlük tutukluluğun ardından tahliye kararı verildi.

ERDOĞAN'A HAKARETTEN İKİNCİ DAVA

Aykutalp Avşar hakkında açılan ikinci hakaret davası, bugün 16'ncı. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. İddiaya göre, ilk eylemden 3 gün sonra, bir başka protesto eylemine katılan sanık öğrenci hakkında, bir polis memurunun tuttuğu fezlekeye göre Aykutalp Avşar ve arkadaşları, Erdoğan hakkında hakaret içerikli sloganlar attı.

Avşar ve hakkında tutanak düzenleyen polisin katılmadığı bugün ki duruşmada mahkemenin tayin ettiği bilirkişi sadece 'Hoşt Amerika' sloganını doğruladı. Tutuklu öğrencinin avukatı İlhami Şimşek, mahkemeye yazılı beyanda bulunmak için süre isteyince duruşma, 26 Mayıs'a ertelendi.

Dava sonrası adliye önünde basın açıklaması yapan Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Oktay Yıldırım, avukat İlhami Şimşek ve Vatan Partisi Öncü Gençlik üyeleri, açılan ikinci davaya tepki gösterdi. Avşar'ın avukatı İlhami Şimşek, belgelerin soyut iddialarla hazırlandığını savundu.
 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;