Erdoğan'a padişah suçlaması

TBMM Katip Üyesi ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Türkiye'nin padişahlıklık sisteminde olduğu gibi tek adam sistemiyle yönetildiğini söyledi

Erdoğan'a padişah suçlaması

TBMM Katip Üyesi ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.

Tüzün, basın toplantısını, bir TBMM Başkanlık Divanı üyesi olarak, 10 Kasım günü gerçekleştirilen ‘demokratik açılım oturumu’ sırasında TBMM Genel Kurulu’nda yaşananlarla ilgili olarak bir açıklama yapma gereği duyduğu için düzenlediğini ifade etti.

"10 KASIM’DA YAŞANANLAR TBMM’Yİ YIPRATMIŞTIR"


Tüzün, geçmişte de TBMM Genel Kurul’unda 10 Kasım günü yaşananlara benzer ‘ufak tefek’ tartışmalar olduğunu ama TBMM Başkanı ve Başbakan’ı yıpratmamak adına bunları gündeme getirmediklerini söyledi. CHP’li Tüzün, 10 Kasım günü yaşananların ise artık hem TBMM’yi hem de TBMM Başkanı’nı yıprattığını ve hırpaladığını kaydetti.

"BAKANLARI KULAĞINDAN TUTUP ATAYIM"


“Türkiye, çok uzun zamandan beri, Cumhuriyetin gerektirdiği şekilde maalesef yönetilmiyor, yönetilmek istenmiyor,” diyen Tüzün, yönetimin, padişahlık sistemindeki tek adam sistemiyle sağlanmaya çalışıldığını öne sürdü ve şunları ekledi:

“Bunu, uzun zamandır sayın Başbakan’ın tavır ve ifadelerinden anlamak mümkündür. Yakın zaman içinde sayın Başbakan, Bakanlar Kurulu’ndaki bir tartışmanın dışarı sızması sonucu, olayı soran gazetecilere ‘Söyleyin bakalım, o bakanları kulağından tutup atayım,’ diyor.

"BAŞBAKAN, SAĞLIK BAKANI'NI AZARLADI"

Yine grup toplantısında sağlık bakanını azarlıyor. Bunlar, Başbakan’dan alışık olduğumuz tavırlar. Başbakan, bu tavırlarıyla bakanlarına ve grubuna şu mesajı veriyor aslında; Adalet ve Kalkınma Partisi’ni tek başına iktidar yapan bu oyları ben tek başına aldım.

Sizin bu konuda hiçbir katkınız yok. Dolayısıyla, Başbakan da, bakan da (ve maalesef 10 Kasım günü görüldü ki) TBMM Başkanı da benim.”