Erdoğan'a telefonda ne dedi?

Obama, Gazze krizi üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesini açıkladı. Erdoğan'a "barışın çok ileri bir geleceğe erteleneceğini görmesi gerektiğini" söylediğini açıkladı

19 Kasım 2012, Pazartesi 16:31
A A

ABD Başkanı Barack Obama, Gazze krizinin "Hamas’ın sınır ötesi füze saldırılarından kaynaklandığını" ve saldırıları durdurma sorumluluğunun Türkiye ve Mısır’ın üzerinde olduğunu belirterek, “İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğunu” söyledi.

Obama, Başbakan Erdoğan’la yaptığı görüşmede neler konuşulduğunu da anlattı.Obama, 6 Kasım’da yeniden ABD başkanlığına seçildikten sonra çıktığı ilk yurtdışı gezisinin Tayland ayağında, İsrail’in geçtiğimiz hafta başlattığı operasyon hakkında net açıklamalar yaptı.

Filistinlilerin devlet olma hedeflerine destek veren bölge ülkelerine de seslenen Obama, Gazze’de tansiyonun yükselmesi durumunda herhangi bir barış formülünün “çok ileri bir geleceğe” erteleneceğini söyledi.

Obama, “Biz bölgedeki tüm ülkelerle birlikte çalışarak, tansiyon daha fazla yükselmeden bu füzelerin ateşlenmesini engelleyebilir miyiz onu görmeye çalışıyoruz” derken, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve Başbakan Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmelerinde neler konuşulduğunu da anlattı.

ERDOĞAN'A 'İKİ DEVLETLİ YAPIYI UNUT' UYARISI

ABD Başkanı, “Ben, Mursi ve Erdoğan’a Filistin davasını savunanların Gazze’deki durumun daha da ciddileşmesi halinde iki devletli çözüme gidecek bir barış yoluna girilmesi ihtimalinin çok ileri bir geleceğe erteleneceğini görmesi gerektiğini söyledim” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İsrail’in saldırının kapsamını genişletmeye hazır olduğu yönündeki sözlerini de hatırlatan Obama, “Benim bölgedeki tüm liderlere mesajım şudur: İsrail, topraklarına füzeler ateşlenmemesini bekleme konusunda her türlü hakka sahiptir” dedi.

Obama’nın sözleri Netanyahu’ya da Hamas’la yapılan görüşmelere zaman vermesi için bir çağrı olarak da değerlendirildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;