Erdoğan'dan Bahçeli'ye: Lafla peynir gemisi yürümez

Erdoğan'dan Bahçeli'ye: Lafla peynir gemisi yürümez

06 Kasım 2012, Salı 14:02
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, üretim ve istihdam tabanının korunması için birçok tedbir alındığını vurgulayarak, bu sayede Türkiye ekonomisinin 2010 ve 2011 yıllarında dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin OECD ülkeleri içinde en hızlı istihdam artışı sağlayan ülke konumuna geldiğini ifade eden Erdoğan, "Bizim hedefimiz, sürdürülebilir büyüme ortamını daimi kılmak. Bu nedenle 2011 yılında orta vadeli programımızı cari açığı azaltmaya yönelik politikalarla oluşturduk. Şimdi geldiğimiz nokta nedir? Evet, cari açık ciddi manada düşme eğilimine girdi. Bu eğilimi kalıcı kılmak için yapısal reformlarımıza devam ediyoruz. Çünkü bunu da yeterli görmüyoruz. Cari işlemler açığındaki düşüş eğilimini sürdürme hedefimiz 2013-2015 dönemini kapsayan orta vadeli programın en başka gelen amaçları arasında yer alıyor" şeklinde konuştu.

Ekonomide risklerin her zaman ortaya çıkabileceğine dikkati çeken Erdoğan, "Önemli olan bunlara hazırlıklı olmaktır. Gerekli tedbirleri alıp kararlılıkla bunları uygulayabilirsek neticeyi de alırız" dedi.

Erdoğan, Avrupa ekonomilerinin önünde halen zorlu dönemeçler bulunduğunu dile getirerek, bu ülkelerden bazılarının iflasın eşiğinden döndüğünü, Avro bölgesinde tüketici ve yatırımcı güveninin derinden zedelendiğini anlattı. Bölgenin ekonomik ve siyasi geleceğine yönelik umutların zayıfladığını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkemizde ise orta vadeli programımızla ortaya koyduğumuz politika ve hedefler, gerek ulusal, gerek uluslararası yatırımcılar tarafından son derece gerçekçi bulunuyor. Bu politikalarımız, ekonomimize olan güveni artırıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde de aynı karalılıkla yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’nin ekonomide ortaya koyduğu performans, gerek ülke içinde, gerekse ülke dışında dikkatle izlenip takdirle karşılanırken, muhalefet hala başka telden çalmaya devam ediyor."

BAHÇELİ'YE: LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ

MHP lideri Devlet Bahçeli’yi, parti kongresinde yeniden genel başkan seçilmesiyle ilgili telgraf mesajıyla tebrik ettiğini belirten Erdoğan, bu vesileyle Bahçeli’yi bir kez daha kutladığını söyledi.

Erdoğan, Bahçeli’nin dünkü kongre konuşmasında 2023 vizyonunun patentine sahip çıkmaya çalıştığını ifade ederek, kongre konuşmasında, hiçbir somut hedef, milletin geleceğine dair somut tek bir öneri göremediklerini ifade etti. Erdoğan, "Bir de somut olarak ’şu yapılmalıdır, şunu yapacağız’ de. Böyle bir şey var mı? Yok. Kongreler, siyasi partilerin ortaya bir siyaset tasavvuru, bir program, bir proje koydukları, ülkenin önemli konularına yönelik siyasi duruşlarını deklare ettikleri toplantılardır. Maalesef MHP Kongresi’nde hamasetten, retorikten, tutarsız laf kalabalığından başka bir siyasi duruş, program, proje göremedik. Her zaman söylüyorum; lafla peynir gemisi yürümez. Milletin önüne bir gelecek tasavvuru, bir gelecek vizyonu koyamayanlar, milletin takdirine de mazhar olamazlar. İçinde ekonomi olmayan, sosyal politika olmayan, kültür olmayan, ticaret olmayan, ülkenin önemli hiçbir meselesi olmayan bir konuşma yapmak, sadece siyaset yapıyormuş gibi görünmektir, başka bir şey değildir" diye konuştu.

Milletin, söz konusu partilerin bu yönünü çok iyi gördüğünü ve anladığını vurgulayan Erdoğan, "Bu ülkenin, bu milletin geleceğine dair hiçbir perspektif sahibi olmayanlara diyoruz ki ’bizi izlemeye devam edin’. AK Parti olarak Türkiye’ye kazandırmaktan şeref duyduğumuz 2023 vizyonunun artık milli bir hedef haline gelmesinden dolayı memnunuz. Tabi muhalefetin bu tavrı, aynı zamanda AK Parti iktidarının 2023’e kadar süreceğinin zımni olarak da kabul edildiği anlamına geliyor. Bir başka ifadeyle, muhalefet partilerinin en azından önümüzdeki 11 yıl boyunca konumlarını korumaya çalıştıklarını söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;