Erdoğan'dan 'El Beşir' savunması

Soykırımla suçlanan Sudan Devlet Başkanı El Beşir'in olası ziyareti öncesinde Erdoğan konuştu...

08 Kasım 2009, Pazar 17:39
A A

Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Danışma Meclisi'nde kürsüye çıktı. Erdoğan yaklaşık 1 saat süren konuşmasında gündem de öne çıkan konularla ilgili görüşlerini partilileriyle paylaştı. AK Parti'nin dış politikadaki başarılarından söz eden Erdoğan sözü İstanbul'a yapılacak İSEDAK toplantısına katılması beklenen Sudan Devlet Başkanı El Beşir'e getirdi. 

'BİR ŞEY VARSA KENDİSİNE NET SÖYLERİZ'
" Kaç Devlet Başkanı Darfur'a gitmiştir" diye soran Erdoğan, Biz oralara gitmekle kalmadık, hizmetlerimizi götürdük. Biz tribünden izlemiyoruz. Biz yaşıyoruz ve uyguluyoruz. Biz sayın Beşir'e söylenecek bir şey varsa, net söyleriz. Bu yaklaşımlarla dünya barışına katkı olmaz. Ben Darfur'u gördüm. Bizim mensubu olduğumuz İslam dinine teslim olmuş olan biri, asla soykırım yapamaz " şeklinde konuştu.

AB NOTA VERMİŞTİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama kararı çıkarttığı, soykırım yapmakla suçlanan Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'in Türkiye'ye yapması muhtemel ziyaret öncesi, Avrupa Birliği'nden çok sert bir tepki gelmiş ve Avrupa Birliği, ziyaret nedeniyle Türkiye'ye nota vermişti. Cumhurbaşkanı Gül ise buna cevaben, El Beşir'in ziyareti ile ilgili olarak "Ziyaret AB' yi ilgilendirmez. El Beşir özel toplantı için geliyor" demişti.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;