Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de gerçekleştirilen iftar programı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndaki patlamaya ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu

29 Haziran 2016, Çarşamba 22:11
A A

"GAZZE'YE GİDERKEN BANA MI SORDUNUZ?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde Mavi Marmara gemisiyle Gazze'ye yardım götüren İHH'ya "Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten yardımı yaptık, yapıyoruz. Bunları da yaparken, gövde gösterisi olsun diye mi yapıyoruz?" dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısında, 13’ü yabancı uyruklu 41 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların büyük kısmı taburcu oldu. Bizim vatanımızı da asla bölemeyecekler. Kendi kendilerine böyle hayal aleminde dolaşanlar, gezenler var. Boşuna dolaşıyorsunuz. İşte buyrun, bütün bu yapılan operasyonlar niçin yapılıyor Bu vatan topraklarında biz sizlere asla gelip de bir parçayı, bir şehidimizin kanının yoğurduğu parçayı vermeyiz, teslim etmeyiz. Vermeyiz ve veremeyiz, böyle bir yetkimiz yok. Türkiye ağır bir imtihandan geçiyor. Terörün üstesinden geleceğimizden şüphem yok. Er ya da geç bu işin üstesinden geleceğiz. Terörün amacı Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak. Saldırıların Türkiye’ye taviz verdirme amacı açıktır. Şimdi Yeşilköy’ü gelip bunlar bombaladı, ne günahı vardı o insanların Çocuk, kadın, yaşlı… Yerlisi var, yabancısı var. Bu sivil insanların ne günahı vardı?

BUNLAR NE MÜSLÜMANI YA!

Hem kendini patlatıyorsun hem de o insanlar bu sebeple orada ölüyorlar. Bunun insani, vicdani herhangi bir yanı var mı İslami herhangi bir yanı var mı? Yok. Bunlar ne Müslümanı ya, bunlar ila cehenneme zümera ya, oraya gidici bunlar. Bunlar cehennemde yerlerini hazırlamışlar. ‘Bir kişinin ölümüne neden olmak tüm insanlığın ölümüne neden olmaktır.’ diyor bizim dinimiz. Böyle bir şeyi nasıl yaparsınız. Türkiye’nin asıl felaketi bu terör olayları değil, hedeflerinden ve ideallerinden vazgeçmesi olur. İşte biz bundan vazgeçmeyeceğiz. Milletimizi böyle bir felaketle asla yüz yüze bırakmayacağız. Bu vesileyle dün İstanbul’da kaybettiklerimiz başta olmak üzere, terör olaylarında verdiğimiz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da Rabbim’den acil şifalar diliyorum.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Sayın Putin’le çok faydalı bir görüşme yaptığımıza inanıyorum. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri yeniden eski seviyeye ulaştırılması için gereken kararları aldık ve Çin’deki G-20 toplantısında görüşme kararı aldık. Bu arada 1 Temmuz’da Soçi’de dışişleri bakanlarımız bu konuyu enine boyuna ele alacaklar. Turizm konusunda, ‘kapıları açalım’ dedik ve kendi bakanlar kurulunda bu konuda yetkiyi verdi.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

İsrail ile Mavi Marmara gemisi saldırısından sonra sorunlu olan ilişkilerimizi düzeltme yolunda önemli adımlar attık. Bu adımların da milletimiz ve Filistinli kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Yalnız buradan bir açıklama yapmak durumundayım, Türkiye Cumhuriyeti olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım, bu adım bilinmelidir ki her zaman karşılıklı milletlerin kazanımına dayalı bir adımdır. Hiçbir zaman hiçbir adımı tek taraflı düşünmedik. Kazan-kazan esasına dayalı olarak hep bu adımları atmışızdır. Yani Türkiye de kazanmalı Rusya da kazanmalı, Türkiye de kazanmalı İsrail de kazanmalı. İlişkileri düzeltme yolunda önemli adımlar attık. Bunlar karşılıklı kazanımlara dayalı adımlardır. Her şeyi uluslararası diplomasi içinde yapıyoruz. Cuma günü Mersin’den 10 bin tonluk gemi kalkıyor. Bu arada Gazze’de 200 yataklı bir devlet hastanesini bitirdik, yakında açılışı yapılacak.

PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

İnlerine gireceğiz demiştim, girdik. Cumhurbaşkanlığı’na da girmişlerdi. Belki hala da vardır. Onlar üzerinde de çalışıyoruz. Ya kendileri istifa eder giderler nereye giderlerse gitsinler ama burayı lekeleyemezler. Yargı kararıyla birlikte farklı bir tavır takınılacak. Bu terör örgütleri üzerinden bizi tedip edeceklerini sananlara sesleniyorum, ne yapsanız boş. Türkiye’nin 2023 hedeflerine mutlaka ulaşacağını buradan duyuruyorum. Burası Cumhurbaşkanlığı makamı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;