Erdoğan'dan İsrail'e 'insani' uyarı

Başbakan Erdoğan: Yardımlar insani amaçlı. İsrail'de buna insani yaklaşım gösterirse sıkıntı yaşanmaz

Erdoğan'dan İsrail'e 'insani' uyarı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Latin Amerika gezisinin 4. gününde Brezilya’nın ünlü Rio de Janerio kentinde turistik gezi gerçekleştirdi. Erdoğan, burada Gazze’ye giden insani yardım gemileri konusu ile ilgili soruları yanıtladı.

Erdoğan, “Bu tamamen insani yardımlara yönelik atılmış bir adımdır. Dolayısıyla İsrail de böyle bir insani yardım konusunda insani bir yaklaşım gösterirse sıkıntı doğmanz” dedi.

KASIMPAŞALI MI?

Gazeteciler Erdoğan’a “Sayın Lula ile çok benzeşen iki lider portresi çizdiniz, basın toplantısında. Söylemler konusunda benzer yanlarınız olduğu söyleniyor. Da Silva’nın da böyle bir Kasımpaşalı hali olduğu yönünde sözler dolaşıyor. Böyle bir benzetme var” dedi.

Erdoğan bu sözlere “Kasımpaşalılığının belirleyiciliği olması beni özellikle memnun eder tabi” karşılığını verdi. Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Lula De Silva ile birlikte İran’ya yapılan uranyum anlaşmasına Amerika ve Batı’nın gösterdiği tepkiyi bir kez daha eleştirerek şunları söyledi: Kendilerinde nükleer silah olanlar, İran’a yönelik de ’dünyayı tehlikeye götürecek’ diyorlar. Ben bunu adil, dürüst, samimi bir yaklaşım olarak görmüyorum. Biz de inandığımız doğruları her yerde söylemek için varız.”

BALYOZ OPERASYONU

Başbakan Tayyip Erdoğan Latin Amerika gezisinin 4. gününde Brezilya’nın ünlü Rio de Janerio kentinde turistik gezi gerçekleştirdi. Erdoğan’ın ziyaret edeceği yerlerde Türkiye’den Başbakanlık koruma ekibi ile birlikte getirilen Balyoz isimli bomba arama köpeği de kontrol yaptı.

'SOL' SELAMLAŞMA

3. Medeniyetler İttifakı Forumu’nun ikinci gününe 3 bin 500 delege katıldı. Bolivya’nın sosyalist Devlet Başkanı Evo Morales, Brezilya lideri Lula Da Silva’yı sol yumruğunu kaldırarak işte böyle selamladı. Erdoğan, Morales’i dikkatle izledi.