Erdoğan'dan valilere 'provokasyon' uyarısı

Başbakan Erdoğan dün 81 kentin valisi ile buluştu. “Demokratik Açılım AK Parti'nin değil devletin projesidir” diyen Erdoğan valileri uyardı

28 Ocak 2010, Perşembe 05:00
A A

YENİ ANAYASA ÖZLEMİ

81 ilin valisi dün Ankara’daki Rixos Otel’de bir araya geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada valileri ‘Demokratik Açılım’ konusunda uyardı. Açılımın AK Parti’nin değil devletin bir projesi olduğunu söyleyen Erdoğan “Bu noktada yapılacakları kısa, orta ve uzun vadeli olarak ayırdık. Kısa ve orta vadede önemli yol kat ettik. Uzun vadeli olanlara gelince bunlar anayasada gerekli düzenlemeler yapılmasını icap ettiriyor ve demokratik bir anayasa özlemi inşallah giderilecek” dedi.

‘UYANIK OLUN’

Erdoğan şöyle devam eti: Bu süreçte çok provokasyonlar olacaktır, kışkırtmalar olacaktır, tahrikler olacaktır, terör noktasında da bu noktada da. Bazı şehirlerimizin, bazı kitlelerin hassasiyetleri kaşınmaya çalışılacaktır. Bunu sizler çok iyi biliyorsunuz. Bunların hepsine hazırlıklı olmanızı bilhassa istiyorum. İstismar zeminlerini kaybedenler, nemalandıkları sorunların yitirenler süreci germek için her türlü başvurabilir. Hepsine karşı uyanık olacağız.

‘SAFLARA AYIRMAK ÇAĞDIŞI’

Konuşmasında ardı arkası kesilmeyen darbe iddialarına da değinen Başbakan Erdoğan, “Vatandaşını bertaraf etmek, vatandaşını saf dışı bırakmak, onu saflara ayırmak, bu doğrultuda kirli senaryolar hazırlamak, demokrasi dışı olduğu kadar çağdışıdır, insanlık dışıdır” diye konuştu.

‘KÖMÜR DAĞITMAYA DEVAM’

Valilere kömür ve gıda dağıtımına hız kesmeden devam etmeleri çağrısı yapan Erdoğan şöyle devam etti: Şehrinizdeki her haneden haberiniz olacak. Şu kış şartlarında kimin bacası tütüyor, kimin bacası tütmüyor bunu görmelisiniz. Öyle haneler var ki çatının altında, duvarların arkasında nice trajediler yaşanıyor ama bu trajediler kapının dışına aksettirilmiyor. Benim vatandaşım, sizler de en az benim kadar biliyorsunuz, gururludur. Yokluğunu, yoksulluğunu gizler.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;