Erdoğan'dan vekillere: Ankara'dan ayrılmayın

Anayasa değişiklik paketi haftaya çarşamba günü Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak.Erdoğan'ın emriyle AK Partili vekillere “Ankara'dan ayrılmayın” uyarısı yapıldı

Erdoğan'dan vekillere: Ankara'dan ayrılmayın

‘FİRE İSTEMİYORUM’

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda Anayasa paketine ilişkin gelişmeler değerlendirildi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti’nin hukukçularının da katıldığı toplantıda üyelere pakete yönelik bilgi verildi.

Erdoğan, cuma namazı çıkışında yöneltilen, “Anayasa değişiklik teklifinin Meclis’te yapılacak oylamasından fire bekliyor musunuz?” sorusuna “Böyle bir şey düşünmek istemem” yanıtını verdi.

‘ÖZEL PROGRAM YAPMAYIN’

AK Parti yönetimi de, haftaya çarşamba günü Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak olan Anayasa paketi konusunda milletvekillerine, “Ankara’da ayrılmayın” uyarısında bulundu.

Paketin TBMM Genel Kurulu’nda 13-30 Nisan arasında görüşülmesinin hesaplandığı öğrenildi. Görüşmelerin hafta sonu ara vermeden kesintisiz yapılacağı belirtildi. AK Parti yönetimi, milletvekillerine gönderdiği yazıda, “13-30 Nisan arasında özel program yapmayın. Ankara’da olun. Yurt dışı gezilerinizi iptal edin” denildi.

330 OY SIKINTISI 

AK Parti yönetimi, bakanların da programlarını bu takvime göre ayarlamasını istedi. Sağlık sorunları yaşayanların da çok ağır bir durum olmaması halinde oylamaya katılması istendi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin dışında 336 sandalyesi bulunan AK Parti, paketin kabul edilmesi için gerekli olan 330 oyu garanti etmeye çalışıyor. Pakete destek vermeyebileceği tahmin edilen 10 milletvekiline de “Beraberlik içinde hareket etmeliyiz” denildi. 11 bağımsız vekilden en az 6’sının pakete kesin olarak destek vermeyeceği belirtiliyor.