Erdoğan'dan WikiLeaks yorumu

Başbakan Erdoğan, WikiLeaks'de açıklanan belgelerle ilgili olarak, "Şu anda WikiLeaks'in eteklerinde neler var, bunları bir döksün görelim. Çünkü WikiLeaks'in ciddiyeti şüphelidir" diye konuştu

Pazartesi, 29 Kasım 2010 - 09:28

Erdoğan'dan WikiLeaks yorumu

Libya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında ziyaretine ilişkin bilgi veren Erdoğan, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği’nin ortaklaşa düzenledikleri 3. Zirve’ye, Libya Lideri Kaddafi’nin davetiyle "onur konuğu" olarak iştirak etmek üzere Trablus’a hareket ettiğini belirtti.

Bu vesileyle Kaddafi İnsan Hakları Ödülü Uluslararası Komitesi tarafından şahsına verilecek İnsan Hakları Ödülü’nü de alacağını belirten Erdoğan, ziyarette kendisine Devlet Bakanları Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Hayat-Libya Dostluk Grubu Başkanı Fevzi Şanverdi’nin iştirak edeceğini kaydetti.

OLAY BELGELER GÜNDEMİ SARSTI

Erdoğan, bir gazetecinin, "WikiLeaks internet sitesinde belgeler ortaya çıktı. Ağır ithamlar da yer alıyor. Bunları nasıl değerlendireceksiniz?" şeklindeki sorusuna, "Şu anda WikiLeaks’in eteklerinde neler var, bunları bir döksün görelim.

Ondan sonra da bunların ne kadar ciddi, ne kadar gayri ciddi olduğunu öğreniriz. Çünkü WikiLeaks’in ciddiyeti şüphelidir. Bu bakımdan şu anda sadece biz eteklerindeki taşın dökülmesini bekliyoruz. Ondan sonra da değerlendirmesini yapar, gerekli açıklamaları yaparız" yanıtını verdi.