Erdoğan'dan Yahudi açılımı

Başbakan, başarının bilgi ve para yönetiminden geçtiğini belirterek buna en iyi örneğin Yahudiler olduğunu söyledi

08 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

BAŞARININ SIRRI BİLGİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin açılışında öğrencilere, başarının bilgi ve para yönetiminden geçtiğini belirterek, buna en iyi örneğin Yahudi toplumu olduğunu söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu: “Bunu ben, toprağı bol olsun, Üzeyir Garih’ten de dinledim. Belediye başkanıydım, ziyaretime geldi. Dedi ki ‘Tarih boyunca çok mağdur kaldık. Çalıştık, çalıştık, iki şeye karar verdik. Bir, bilgiyi iyi yöneteceğiz, iyi bilim adamları yetiştireceğiz. İki, parayı iyi yöneteceğiz.’”

İSTANBUL'DA İNCELEDİM
“Hakikaten bakıyorsunuz, bilgide Yahudi ve Musevilerin çok ciddi keşifleri var” diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu icatları sebebiyle oturdukları yerden para basıyorlar. Telefonun, ampulün, enerjinin, iletişimin geçmişine baktığımızda, onu görüyoruz. Durdukları yerde hâlâ bunun rantını alıyorlar.

Parayı da iyi yönetiyorlar. İstanbul’daki Yahudi vatandaşları inceleyin. Ben, belediye başkanlığım döneminde inceledim. Çoğu mülk sahibi olmaz. En iyi yerlerde kiracı olur.”

MÜLK PARASI KAYIP OLUR
Mülk satın alınan paranın ‘kayıp’ olduğunu söyleyen Erdoğan, “Ama parayı çalıştırdığı zaman en güzel yeri kiralar, orada oturur. Kirasını öder. Parası da üretmeye devam eder. Onun hesabını da gayet iyi yapar. Ama bizler de yeri bulduğumuz zaman neyimiz var neyimiz yok hemen oraya veririz.

Ticari hayatın içinde de hiç yer almayız. Bunların üzerinde ciddi manada durmak, iyi değerlendirmek ve gelecek nesillere bu sinyalleri bu kılavuzluğu, rehberliği hep birlikte yapmamız lazım.”

AR-GE'NİN ÖNEMİ BÜYÜK
Başbakan Erdoğan, 2002’den 2009’a Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin yüzde 267 artarak 27.5 milyar liraya, yüksek öğretim bütçesinin de 2.5 milyar liradan 8.8 milyar liraya çıktığını, 41’i devlet, 22’si vakıf olmak üzere 63 üniversite kurulduğunu hatırlattı.

Üniversitelerde ar-ge (araştırma-geliştirme) bütçesini de 5 katına çıkardıklarını söyleyen Başbakan, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine ulaşmada ar-ge çalışmalarının hayati bir önemi olduğunu düşündüklerini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;