Erdoğan'ın affettiği hükümlüye Posta ulaştı

Adı Mustafa Akcanlı. 53 yaşında. Cezaevinde kolon kanseri teşhisi konulunca dışarıda tedavi görebilmesi için infazı bir yıl ertelendi. Tam da bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Akcanlı'yı affettiği haberi geldi. Türkiye'nin konuştuğu hükümlü Mustafa Akcanlı'ya ulaştık

26 Mart 2015, Perşembe 17:20
A A

POSTA.COM.TR / ÖZEL Yaşar CAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk kez bir mahkumu affetti. Erdoğan'ın affettiği, resmî belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından kesinleşmiş 13 yıl hapis cezası olan Mustafa Akcanlı'ya Posta ulaştı.

AF HABERİNİ TELEFONLA ÖĞRENDİ

Af haberini bir akrabasının telefonuyla öğrendiğini dile getiren Mustafa Akcanlı, 'Haberi aldığımda dünyalar benim oldu. Mutluluk gözyaşlarına boğuldum. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Ben Denizli Kale'de yaşıyorum. Haberi alınca bütün Kale sanki benim oldu' dedi.

Af için iki yıl önce Adalet Bakanlığı'na ve Cumhurbaşkanlığı'na başvurduğunu ancak bir sonuç alamadığını ifade eden Mustafa Akcanlı şunları söyledi: "Tedavim için infazım daha önce bir yıl ertelenmişti. İstanbul Adli Tıp'tan yeniden raporlar istendi. Yeni rapor çıktı. İnfazımı bir yıl ertelediler. Bakıcı bul kendine dediler. Bakıcı arıyordum. Tam bunlar olurken af haberi geldi"

DOLANDIRDIĞIM KİŞİLERİN BEDDUASIYLA BU HALE GELDİM

Cezaevine düşmeden önce pazarlarda kuruyemiş sattığını anlatan 53 yaşındaki Mustafa Akcanlı "Benim suçlarımın çoğu dolandırıcılık. Arkadaş kurbanı oldum. Param varken herkes yanımdaydı. Param bitince hiç arkadaşım kalmadı. Kuru yemiş işi yapıyordum. Eşimle de cezaevine girmeden ayrıldım. Dolandırdığım kişilerin bedduasını, ahını aldım. Allah'ın huzurunda ahlar geçer. Dolandırdığım kişilerin bedduası ve ahıyla bu hale geldiğimi düşünüyorum. Dolandırdığım herkesten ayrı ayrı özür diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti benden ibret alsın. İbretlik adamım ben. Kimse böyle işlere karışmasın." dedi

CEZAEVİNDE KANSER OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

Daha önce dolandırıcılık suçundan 10 yıl hapis cezası yattığını söyleyen Mustafa Akcanlı, daha sonra parça parça suçlardan toplam 13 yıllık bir ceza daha aldığını ve bu cezasının infazı sırasında kolon kanseri hastalığına yakalandığını söyledi. Eşinden ve çocuklarından ayrı yaşayan Mustafa Akcanlı, cezaevindeyken hem akciğerinden hem de karaciğerinden ameliyat olduğunu söyledi.

"YAŞADIĞIM KOŞULLAR SAĞLIKSIZ"


(Göbeğinde torbaya idrarını yapıyor)

Kolon kanseri teşhisinin hapishanede konulduğunu belirten Akcanlı, ışın tedavisi görebilmek için infazının 2 yıl ertelendiğini ve bu sayede tedavi imkanına kavuştuğunu anlattı. "Şeker, tansiyon var. Ayaklarım tutmuyor. İdrar kaçıklığı var." diyen Akcanlı, 72 yaşındaki annesinin evinin yanındaki küçük ahşap bir evde kaldığını belirterek, ' Annem ayrı evde ben de evin kenarında bizim 'Kaydırma' dediğimiz ahşam bir evde kalıyorum. Kaldığım ev de eşyalarım da sağlık açısından elverişli değil. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan üç ayda 1300 TL alıyorum. Bu para ne hastane masrafıma ne de kanser ilacı masraflarıma yetmiyor' dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;