Erdoğan'ın şiiriyle İslam'a saldırı

İngiltere'de ırkçı Ulusal Parti, Başbakan Erdoğan'ın cezaevine girmesine yol açan, “Minareler süngümüz” diye başlayan Ziya Gökalp'in şiirini tişörte bastırdı

23 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

İngiltere’deki aşırı sağcı İngiliz Ulusal Partisi (BNP), Erdoğan’ın 4 ay hapis yatmasına neden olan mısraları İslam ve göçmen karşıtı politikalarına destek toplamak amacıyla kullanmaya başladı. BNP’nin bastırdığı tişörtlerin üzerinde, “Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan” imzasıyla, “Minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, camiler kışlamız, müminler askerimiz” mısraları yer alıyor. Tişörtte, İngiltere bayrağının üzerinde minareler ve çarşaflı kadın figürü de bulunuyor.

‘TÜRKİYE'YE SADECE BİZ KARŞIYIZ’

Bu grafik çizimin altındaki yazıda ise İngiltere’nin en büyük 3 partisi olan Muhafazakarlar Parti, İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar’ın, Türkiye’nin AB’ye üye olmasını istediği; buna karşılık Türkiye’nin üyeliğine ve İngiltere’nin “İslamlaşmasına” karşı çıkan tek partinin Ulusal Parti olduğu vurgulanıyor. Başbakan Erdoğan’ın 1997’de Siirt’teki mitingde okuduğu için hapis cezasına çarptırıldığı, Ziya Gökalp’e ait şiiri daha önce de Avusturya’daki aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) afişlerinde kullanmıştı.

BARACK OBAMA'YA ‘IRKÇI’ DEDİ

Bu arada siyahları üye kabul etmeyen BNP’nin lideri Nick Griffin dün Times gazetesine verdiği röportajda, Amerika Barack Obama için “Afrika’ya odaklanmış ırkçı bir bağnaz” dedi, Amerika’daki siyahların tekrar Afrika kıtasına yerleşmesi gerektiğini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;