'Erdoğan'ın talebi meşrutiyet öncesi padişahlıktır'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Sayın Erdoğan'ın başkanlık sistemi talebi artık bir takıntı haline gelmiştir. Erdoğan'ın çok açık söyleyeyim talebi meşrutiyet öncesi padişahlıktır" dedi

19 Mart 2015, Perşembe 20:13
A A

Metin Feyzioğlu, Kütahya Barosu tarafından düzenlenen ’Hukuk ve demokrasi’ konulu söyleşiye katıldı. Hilton Garden Inn Kutahya otelinin salonunda düzenlenen söyleşide konuşan Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi talebinin Ak Parti içinde de ciddi sıkıntı yarattığını savundu. Feyzioğlu şunları söyledi:

"Sayın Erdoğan’ın başkanlık sistemi talebi artık bir takıntı haline gelmiştir. Kendi partisi içinde de çok ciddi bir sıkıntı yarattığı ortadadır. Sayın Erdoğan’ın çok açık söyleyeyim talebi meşrutiyet öncesi padişahlıktır. Meşrutiyetin meclisi mebusanı tarafından bile denetlenmeyen mutlak iktidara sahip padişahtır. Ama öyle bir padişah ki, o padişahlara yani mutlak iktidara sahip padişahlara nasip olmamış bir teknoloji üstünlüğü, Abdülhamit’in hafiye teşkilatına nasip olmamış yeni milli hafiye teşkilatı adı MİT olarak konulsa da her vatandaşının aldığı nefesi en ileri teknolojiyle takip eden, devlet düşmanı dışarıda değil kendi vatandaşında bilen bir sistem. Dolayısıyla sayın Tayyip Erdoğan korkmaktadır. Bütün baskıcı yöneticiler gibi onun içinde korku dağları sarmıştır. Korktukça baskına daha fazla müracaat etmektedir. Ama baskı insanların yüreğinde direnişler patlatmaktadır. Baskı ne kadar artarsa bir toplum o kadar yönetilemez hale gelir. Tayyip Erdoğan Türkiye’yi kendi tarafından yönetilemez hale bizzat kendi davranışlarıyla getirmeyi başarmıştır."

GÜVENLİK İHLAL EDİLDİ


Balyoz ve Ergenekon soruşturmaları sırasında kendilerinin ’Usulün gereğini yapın, yanlış usul uygularsanız yanlış kapılara girersiniz’ dediklerini belirten Metin Feyzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kozmik odaya gerçek anlamda bir soruşturma için girilmediği belliydi. Dünyanın en akla zarar iddiası aşçı başı bilmem ne şu, bu toplanmışlar Bülent Arınç’a suikast girişiminde bulunacakmışlar. Neyle suikast girişiminde bulunacaklar meyve bıçağıyla mı? Bülent Arınç ile ilgisi olmayan kelimelerin kozmik odada aratıldığı görüldü. Genelkurmay’ın açıklamalarından anlıyoruz ki, Türkiye’nin bütün savaş planları bir yabancı devletin işgal harekatı karşısında cephe gerisinde yapılacak bütün savunma planları yedekler gibi her şey çöpe gitti. Yani kozmik odaya girilmek suretiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği maalesef ihlal edildi. Bu çok büyük bir suçtur. O soruşturmayı usulsüz başlatanlarda suçludur. Mahkemede saklanması gereken bir takım el yazısı belgelerin savcılığa verilmesi yasaya aykırı olmuştur. Çünkü yasa çok açık ’hakim inceleyebilir ’diyor. Savcıya o yetkiyi vermiyor. Görüyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harp imkan ve kabiliyetlerini doğrudan hedef alan bir operasyon yapılmıştır."

TALİMATI VEREN SUÇ İŞLEMİŞTİR

Metin Feyzioğlu, Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin’in önceki gün Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandığını ve kendilerinin de bu duruşmaya katıldığını söyledi. Feyzioğlu, "Baro başkanı yargılanırken hepimiz gittik sanık sandalyelerine oturduk, müdafileri olarak hem avukatlığını üstlendik. HSYK hakime talimat veriyor, ’bir baro başkanını savcılığa ver, ihbar et’ diye telkin ve tavsiyede bulunuyor. Buradan ihbar ediyorum. Dönemin HSYK’sında kim bu talimatı o hakime verdiyse suç işlemiştir, görevini kötüye kullanmıştır. Anayasa’ya aykırı davranmıştır" dedi.

Oğuzhan KILIÇ/KÜTAHYA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;