Ergenekon Savcısı değişti

Turan Çolakkadı İstanbul Başsavcısı oldu. Zekeriya Öz'ün Ergenekon'dan sorumlu olmayacağı bildirildi

30 Mart 2011, Çarşamba 12:35
A A

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Özel yetkili savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen ve Ercan Şafak ise İstanbul Başsavcı Vekilliğine getirildi.

Kafaları karıştıran bu yeni görev, bir kesim tarafından Zekeriya Öz'ün terfi ettiği yönünde yorumlanırken bir kesim tarafından da Ergenekon davasından alındığı şeklinde yorumlanıyor...

HSYK Birinci Dairesinin adli yargı kararnamesi yayınlandı.

>> İŞTE ATAMA LİSTESİ

128 hakim ve savcının görev yerini değiştiren kararname ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları, Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ise İstanbul Başsavcı Vekilliğine getirildi.

ZEKERİYA ÖZ: SÜRPRİZ OLDU


Bu atamalarla Başsavcı Vekili olan Zekeriya Öz ve Ercan Şafak’ın CMK’nın 250. maddesi kapsamında belirlenen özel yetkileri atamalar nedeniyle kalktı. Öz ve Şafak bundan sonra Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’nde görev yapacak.

SEÇEN İSE ÖZEL YETKİLİ SAVCILIĞA BAŞSAVCIVEKİLİ OLDU

İstanbul Başsavcısı olan Turan Çolakkadı’dan boşalan koltuğa ise Fikret Seçen atandı. Seçen, bundan sonra özel yetkili Başsavcı Vekili olarak görev yapacak.

Kararı, Doğan Haber Ajansı'na değerlendiren Zekeriya Öz "Sürpriz oldu" diye konuştu.

ARTIK ZEKERİYA ÖZ'ÜN OLMAYAN SORUŞTURMA VE DOSYALAR

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Hakimler ve Savcılar yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin bugün 539 sayılı adli yargı kararnamesini ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atandı. Bu atama ile Öz’ün, CMK’nın 250. maddesi kapsamında belirlenen özel yetkileri kalktı. Özel yetkileri kalkan Savcı Öz’ün halen yürütmekte olduğu soruşturmaları ise başka savcılara devredecek. İşte Savcı Öz’ün yürüttüğü soruşturmalar;

*Emekli Orgeneral Hasan Iğsız ile Korgeneral ile Korgeneral Mehmet Otuzbiroğlu’nun ifadesinin alındığı, Genelkurmay’da hazırlandığı iddia edilen ve hükümet aleyhine kara propaganda yaptığı belirtilen internet siteleri ile ilgili yürütülen "İNTERNET ANDICI" soruşturması

*Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da şüphelileri arasında bulunduğu ‘ADİL YARGILAMAYI ETKİLEME’ soruşturması

*‘ADİL YARGILAMAYI ETKİLEME’ soruşturması kapsamında CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal hakkında ‘fezleke’ hazırlanması

*Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un şüphelileri arasında bulunduğu ‘ÖRTÜLÜ ÖDENEK’ soruşturması

* Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Ahmet Şık, Nedim Şener gibi gazetecilerin tutuklandığı ‘ODA TV’ soruşturması

*Emekli Albay Mehmet Ülger, öğretim görevlisi Ruhi Abat, Binbaşı Haydar Yeşil gibi isimlerin tutuklandığı ‘ZİRVE YAYINEVİ KATLİAMI’ soruşturması. Bu soruşturma kapsamında da bugün Pro. Dr. Zekeriya Beyaz’ın evinde de arama yapıldı.

AK PARTİ'DEN TEPKİ GELDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün özel yetkileri alınarak Başsavcı Vekilliği'ne getirilmesini değerlendirdi.

AK Partili Bozdağ, ''Rızası olmadan yetkisinin kaldırılması yanlıştır. Yeni savcıların davaya hakim olması zaman alır. Kendisinin Ergenekon davasına bakması gerekiyordu. Eğer artık bakmayacaksa yanlıştır. Dava süreci daha da uzayacaktır. Bu sürece müdahaledir'' dedi. Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yargılama süreçlerini uzatacaktır. Şimdi hakim ve savcılar bir yerde görev yaparken, onların atamaları belli bir süreyi kapsıyor. Bunun dışında atamalar olduğu zaman, mazeretler dikkate alarak atamalar yapılıyor. Bu süre dolmuş değil benim bildiğim. Kendilerinin talebi var mı onu da bilmiyoruz. Eğer Savcı Öz’ün herhangi bir talebi yoksa, o zaman bu atama talebe rağmen, herhangi bir olmaksızın yapılmış bir atamadır.

Terfi etmiş olsalar bile, başka bir göreve gelmiş olsalar bile ben devam eden sürece müdahale anlamı olduğunu düşündüğümden, bu kararnamenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ben bir hukukçu olarak ben rahatsızım. Devam eden davalarla ilgili, o davanın savcısının talebi yoksa, mazereti yoksa, süresi dolmamışsa, davayı etkiler, sürece müdahale anlamı taşır. Geçtiğimiz sene HSYK, konu gündeme geldiğinde biz yine aynı duruşu ortaya koyduk. Ama bu savcıların alınmasını isteyenler için onlar da başka değerlendirmeler yapacaklar."

 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;