Ergenekon'da gergin duruşma

Perinçek,"Burası Abdullah Öcalan'ın affedilmesi için kurulmuş bir mahkemedir” dedi, Muzaffer Tekin, Zaman'ın haberine tepki gösterdi

22 Ekim 2009, Perşembe 15:54
A A

Danıştay dosyasıyla birleştirilen birinci Ergenekon davasının 118. duruşmasında sanık Alparslan Arslan, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nun sorularını yanıtladı. Haşıloğlu, Alparslan Arslan’a gizli tanık 9’un ifadelerinden yola çıkarak, çeşitli sorular yöneltti.

Bunun üzerine sanık İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, söz alarak Haşıloğlu’nun sorularına müdahale etti. Perinçek, ‘’Gizli tanık 9 denilen kişi Osman Yıldırım’dır. Bu durumda bu kişi hem tanık hem de sanık olamaz. İçeri girin ve bu konuda bir karar verin’’ diye konuştu. 

                  

Mahkeme başkanı Köksal Şengün, Doğu Perinçek’e ‘’Siz daha önce birçok mahkemede yargılandığınızı söylüyorsunuz. Daha önce hiç bu kadar açık, her şeyin konuşulduğu bir mahkeme gördünüz mü” diye sordu. Perinçek ise “Görmedim ve bunun için korkuyorum. Görmediğim için korkuyorum. Bu mahkemenin temyizi yok. Burası Abdullah Öcalan’ın affedilmesi için kurulmuş bir mahkemedir” dedi.

 

“YARIN GÖREVDEN ALINACAKSINIZ”

Daha sonra söz alan Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz, daha önce Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye hakimin yönelttiği soruları sorduğunu iddia etti. Cengiz, ‘’Türkiye’nin tek yargıçları siz misiniz? Siz görevden alındığınızda yerinize gelenler aynı soruları mı soracak. Danıştay davasının Ergenekon’a bağlanması söz konusu’’ diye konuştu.

 

MAHKEME BAŞKANI: “ÖYLE OLSA BİR DAKİKA DURMAM”

 

Mahkeme başkanı Şengün, avukat Mehmet Cengiz’in iddiaları üzerine “Burada iki davanın irtibatı araştırılıyor. Bu konu daha önce araştırılmadı. Siz bir avukat olarak nasıl olur da Danıştay saldırısının bu mahkeme tarafından bu davaya eklenmeye çalışıldığını söylersiniz. Biz de hukukçuyuz. 35 yıldır bu işi yapıyorum. Öyle bir şey olsa bir dakika burada durmam” dedi.

 

HAŞILOĞLU: KİMSEYE TUZAK KURMUYORUZ

 

Hakim Haşıloğlu gizli tanık 9’un beyanlarından yola çıkarak Alparslan Arslan’a sorularına devam etmek istedi. Ancak Doğu Perinçek ve bazı avukatların itirazları üzerine sorularına devam edemedi. Alparslan Arslan’ın avukatı Oğuz Kayıran duruşmaya ara verilmesini talep etti. Başkan Köksal Şengün daha sonra duruşmaya ara verdi. Üye hakim Haşıloğlu verilen aranın ardından hâlâ ithamlarını sürdüren Doğu Perinçek’e “Beyefendi biz kimseye tuzak kurmuyoruz” dedi.

 

ALPARSLAN ARSLAN: “VELİ KÜÇÜK SEVDİĞİM BİRİ”

 

Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nun ‘’Gizli tanık 9 beyanlarında ‘Güllüoğlu’nda Veli Küçük ve Muzaffer Tekin de vardı’ diyor. Siz bu görüşmeye katıldınız mı’’ sorusuna Arslan, ‘’Yorgunum’’ cevabını verdi. Haşıloğlu, sanık Osman Yıldırım’ın Ankara’daki mahkemeye verdiği ‘’Ergenekon bana Cumhuriyet’i bombalamayı, Aparslan Arslan, Aykut Metin Şükre ile Ayhan Parlak’a da Danıştay saldırısı görevini verdi’’ içerikli dilekçesini hatırlatarak, ‘’Ayhan Parlak’ı tanıyor musunuz’’ diye sordu. Arslan, tanımadığını belirtti. Bir bir soru üzerinde de Arslan, ‘’Veli Küçük kendisini sevdiğim, saygı duymak istediğim bir insan’’ dedi.

 

MUZAFFER TEKİN’DEN ZAMAN MUHABİRİNE  “YARIN SANIK OLACAKSINIZ HEPSİNİN HESABINI SORACAĞIM

 

Öte yandan duruşma başlamadan içeriye alınan Ergenekon sanıklarından tutuklu sanık emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, elinde Zaman gazetesinde yer alan Alparslan Arslan’ın, Tekin için söyledikleriyle ilgili bir haberi göstererek, salondaki basın mensuplarının olduğu yöne dönerek öfke yağdırdı. Tekin, ‘’Yarın burada konuşacağım, bu haberi yazan ortaya çıkacak’’ dedi. Zaman gazetesinde çıkan haberi yazan kişi için, “Dinci değil dindar olun” diye bağıran Tekin, “Bu yapılan ahlaksızlıktır. Muzaffer Tekin olunca malzeme güzel oluyor ” diyerek basın mensuplarına bağıran Tekin, “Yarın hepsi burada sanık koltuğunda oturacak, herkesten hesabını soracağım” diye bağırdı.

 

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;