Ergenekon'da gizli tanık Şemdin Sakık çıktı

'Ergenekon' davasında gizli tanık üst düzey PKK yöneticisi çıktı. 'Deniz' kod isimli gizli tanık kimliğini açıkladı ve Şemdin Sakık olduğunu duyurdu

06 Kasım 2012, Salı 10:40
A A

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon davasında ifade vermek üzere özel bölmeye geçen gizli tanık, ifadesini kimliğini açıklayarak vermek istediğini mahkeme heyetine bildirdi.

Mahkeme heyeti Sakık'ın bu talebini kısa bir ara vererek değerlendirdi. Sakık'ın talebinin kabul edilmesinin ardından gizli tanık Şemdin Sakık olduğunu açıkladı.

>> İLK TEPKİ CHP'DEN


>> 'DENİZ', 'İDDİANAMEDE NELER ANLATMIŞTI?

1998'de Kuzey Irak'ta bir operasyonla yakalanan Sakık,  "devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemler yapmak" suçundan yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı.

KOD ADI: PARMAKSIZ ZEKİ

1999 yılında idam cezasının kaldırılmasının ardından cezası müebbet hapis cezasına çevrildi.

'Parmaksız Zeki' kod adı ile PKK'da uzun yıllar üst düzey yönetici olarak görev yapan Sakık, milletvekili Sırrı Sakık'ın da kardeşi.


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 65’i tutuklu 274 sanıklı "Ergenekon" davasının 255. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunduğu 33 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmaya, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, annesinin cenazesine katılması için izin verilen emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 32 tutuklu sanık gelmedi. Bu davadan tutuksuz yargılanan "Odatv" davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük de duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmada gizli tanık "Deniz"in dinleneceğini belirtti. Gizli tanık kimliğini açıklamak istediğini, sesi ve görüntüsü bozulmadan ifade verebileceğini söyledi. Mahkeme heyetinin talebi kabul etmesinin ardından gizli tanık adını açıkladı. Gizli tanık odasında ifadesi alınan kişinin Şemdin Sakık olduğu anlaşıldı. Duruşma, Sakık’ın beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

AA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;