Ergin: HSYK'nın karar alması yetki gasbıdır

Başbakan Erdoğan başkanlığında 17.50'de başlayan ve 3 saat 20 dakika süren toplantı sona erdi

17 Şubat 2010, Çarşamba 21:16
A A

BAKAN’LA GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Erzurum’daki özel yetkili savcıların yetkilerini kaldırmasının ardından dün hukukçu kökenli kurmaylarıyla olağanüstü zirve yaptı. Erdoğan, Eskişehir’e yaptığı geziden Ankara’ya döner dönmez Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den bilgi aldı. Ergin, HSYK kararıyla ilgili görüşmek için dün Erdoğan’ı 16.15’te evinde ziyaret etti. 45 dakika süren toplantıda, geniş çaplı bir zirve kararı verildi.

KURMAYLARINI TOPLADI

Erdoğan ve Ergin daha sonra aynı makam aracıyla Başbakanlık Resmi Konutu’na geçti. 17.50’de başlayan toplantıya Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik katıldı.

HSYK’DA DEĞİŞİKLİK HEDEFİ

Toplantıda, HSYK’nın yapısının ve üye seçiminin değişmesi başta olmak üzere yargı reformuna yönelik anayasa değişikliği ele alındı. AK Parti’nin önümüzdeki günlerde dar kapsamlı bir anayasa değişikliğini gündeme getirmesi bekleniyor. Bu çerçevede HSYK’nın yeniden yapılandırılması hedefleniyor. HSYK’nın 7 olan üye sayısı 21’e yükseltilecek. HSYK’nın kararlarının da yargı denetimine açılması hedefleniyor.

‘SESSİZ KALAMAZDIK’

Toplantıda Adalet Bakanı’nın kamuoyuna duyurması amacıyla hukuki ve teknik bir metin hazırlandı. Siyasi açıklamayı da bugün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yapması benimsendi. Arınç 12.00’de basın toplantısı düzenleyecek. Yargı cephesinde gün boyu yaşanan gelişmelere hükümet akşam saatlerine kadar sessiz kaldı. 3 saatlik toplantı sonrasında Adalet Bakanı Sadullah Ergin “Daha fazla sessiz kalamazdık” diyerek şu sert açıklamayı yaptı:

'BU BİR DARBEDİR'

YETKİ GASPI YAPTILAR

* Yargısal görevleri olmayan idari bir kurum olan HSYK’nın bu kararı yetki gaspıdır. Anayasa ve yasalara tamamen aykırıdır. Yargı sistemini kaosu sürükleyecek vahim bir müdahaledir.

YARGIYA DARBEDİR

 * Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nun bu konu için toplanıp HSYK’nın yaptığının doğru olduğuna dair karar alması da yargılama faaliyetine müdahaledir. Bu ve benzeri girişimleri Adalet Bakanlığı olarak yargı bağımsızlığına büyük bir darbe olarak görüyoruz.

AĞIR BASKI VAR

 * Danıştay Başkanı yaptığı açıklamayla bu yanlışlara katkı vermiştir.

* Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Habur, Erzincan ve Erzurum açıklaması soruşturmaya müdahale, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüstür

* Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılıkları ve tedbir kararlarını veren mahkemeler yüksek mahkemelerin ve HSYK’nın ağır baskısı altına alınmıştır. Bu şartlar altında bağımsız ve tarafsız bir yargılama yapmak son derece zorlaşmıştır. HSYK’nın Şemdinli olaylarına ilişkin soruşturmayı yürüten Van Cumhuriyet Savcısı (Ferhat Sardıkaya) hakkında verdiği meslekten çıkarma kararı AB’nin Türkiye hakkında düzenlediği ilerleme raporlarında yargıya ağır baskı olarak nitelendirilmiştir. Van Savcısı ile ilgili karar nasıl bugün Türkiye’nin önüne getiriliyorsa, bu karar da hukuk ihlali olarak çokça önümüze çıkacak konulardan birisi haline gelmiştir.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;