Erkek Acı Çeker Kadının Ruhu Duymaz

Cumartesi, 11 Eylül 2010 - 05:00

Eylül, kitap dünyası için iyi bir aydır. Kitap satışları çok daha etkili olur. İlişkiler üzerine yazılmış kitaplar her zaman çok ilgi çekiyor. Krishnamurti şöyle demişti: Başkalarıyla aramızdaki ilişkiyi anlarsak, yeni bir toplum yaratmış olacağız; aksi durumda varolan düzensizliği ve karmaşayı sürekli kılmaktan öteye gidemeyeceğiz. Bu hafta sizin için seçtiğim kitaplara gelince..

ATASÖZLERİYLE KADINLAR

Erkek Acı Çeker Kadının Ruhu Duymaz

Mineke Schipper/NTV Yayınları

Kültürlerarası edebiyat çalışmaları yapan Profesör Mineke Schipper bu kitapta kadınların toplumdaki yerini atasözleriyle eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Çocuk, gelin, zevce, kuma, anne, kaynana, dul, nine olarak kadınların aşk ve cinsellik hayatı, çocuk yetiştirmeleri, yaptıkları işler, yetenekleri ve iktidarları atasözleriyle dile geldi. Schipper’ın derlediği atasözlerinden birkaçı: Kızı olmayan aile, ısınmayan bir fırın gibidir (Kore). Kadınların dilleri eteklerinden uzundur (Hollanda). Yedi yıl geçmeden karınızı övmeyin. (Rusya). Modayı takip eden kadın hiçbir zaman çorbayı iyi pişiremez (Jamaika). Karanlıkta kraliçenin değeri, siyah aşçı kadınınki kadardır (Brezilya). Atasözlerindeki erkek egemen söylemi de gözler önüne seren bu kitap, en az kadınlar kadar erkekleri de anlatıyor.

HAKİKİ EDEBİYAT

Kayıp Zamanın İzinde

Marcel Proust/Yapı Kredi Yayınları

Marcel Proust’un Anıtsal Eseri ‘Kayıp Zamanın İzinde’ iki ciltte toplandı. Yapı Kredi Yayınları Delta Dizisi şık tasarımı ve baskısıyla edebiyatımızın önemli isimlerinin birden fazla kitaba yayılan büyük külliyatını ve önemli eserlerini bir arada okura sunmaya devam ediyor. Dizinin yeni konuğu Marcel Proust’un ünlü eseri ‘Kayıp Zamanın İzinde’. Yapı Kredi Yayınları, Fransız yazar Marcel Proust’un ‘Kayıp Zamanın İzinde’ başlığı altındaki Swannlar’ın Tarafı, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Guermantes Tarafı, Sodom ve Gomorra, Mahpus, Albertine Kayıp ve Yakalanan Zaman adlı kitaplarını iki ciltte topladı. Kitaplar, Roza Hakmen’in kusursuz çevirisiyle okurla buluştu.

TÜRK BASINI VE DARBELER

Darbeli Kalemler

Mine Söğüt/ Getto Yayınları

Darbeli Kalemler’ yazar Mine Söğüt’ün, Türkiye’nin yakın tarihine damgasını vuran üç önemli askeri müdahalenin (27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül) ilk haftasında çeşitli gazetelerde yayımlanan köşe yazılarının arasından yaptığı bir derleme. Uğur Mumcu’dan Çetin Altan’a, Cihad Baban’dan Av. Bekir Berk’e, Bedii Faik’ten Talat Halman’a, İlhan Selçuk’tan Sadık Albayrak’a, Nezihe Araz’dan Nazlı Ilıcak’a, Aziz Nesin’den Necati Zincirkıran’a kadar 65 yazar 125 köşe yazısı yer alıyor. Darbeli tarihimizin ‘Darbeli Kalemler’i bize bizi anlatıyor.

SİYASİ YAKIN TARİH

Türkiye’de İslamcılık Demokrasi ve Liberalizm-AKP Olayı

Ergun Özbudun-William Hale/Doğan Kitap

Bu kitap, 2002’de iktidara geldikten sonra geleneksel siyasi yapıda önemli değişikliklere yol açan AKP’nin ideolojik gündemi ile siyasi reformlar, kültürel, ekonomik ve dış politikadaki performanslarını ayrıntılı biçimde analiz ediyor. Ergun Özbudun ve William Hale resmi belgelere, parti belgelerine, mülakatlara, akademik kaynaklara, basında yer alan haberlere dayanarak İslamcılık, demokrasi ve liberalizm arasındaki ilişkilere dair tartışmanın temel unsurlarını özetliyorlar. Giriş bölümünde AKP’yi Batı demokrasilerindeki muhafazakar partilerin Müslüman eşdeğeri gibi sınıflandırmanın mümkün olabileceği vurgulanıyor. AKP’yi daha yakından tanımak isteyenler mutlaka okumalı.

OSMANLI TARİHİNE FARKLI BAKIŞ

Kuruluş

Prof. Halil İnalcık/Hayy Kitap

Osmanlıların nasıl olup da tüm dünyayı kuşatan bir cihan devletine dönüştüğü her zaman tartışılmıştır. Halil İnalcık son çalışmalarıyla Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna dair yer ve zaman ezberlerini bozuyor; Osmanlı Devleti’ni anlama adına, insanlığa yepyeni bir tarih anlayışı sunuyor. Başlangıçlar ve kuruluşlar önemlidir. Ama tarihi sadece geçmişimizi öğrenmek için okumayız. İnalcık ve yol arkadaşları bunun bilincinde. Prof. Halil İnalcık “Bildiklerinizi unutun” diyor. Özellikle de tarihi, kronolojik olaylar dizisi olarak algılayarak popülerleştiren dedikodu tarihçilerinden öğrendiklerinizi unutun. Osmanlı tarihi sevenlere duyurulur.

FANTASTİK BİR MACERA

Ayak İzi Ülkesi

Banu Özdemir/ Çizmeli Kedi Yayınları

Genç çocuk kitapları ve sinema yazarı Banu Bozdemir’in son kitabı raflardaki yerini aldı. Beyza Türkel’in resimlemesiyle eğlenceli bir esere dönüşen kitap, okumayı seven çocukların ilgisine sunuldu. Ayak izlerimiz denizin derinliklerinde yaşıyor olabilir mi? Bu sorularla boğuşan kahramanımız Neşe, Korku Ülkesi’nde yaşayan çok tanınmış bir yazardır. Bir gün yazlık evlerine son romanı üzerine çalışmaya gelir. Fakat orada Neşe’yi bilinmedik bir dünyanın canlıları karşılayacaklardır. Denizler altında bir ülke: Ayak İzi Ülkesi. Çocuk hakları ve çevre duyarlığı üzerine fantastik bir macera.