Önceki Fotolar

Erkeklere müjde! Cep telefonundan sperm testi yapılabilecek

Yakın zamanda sperm testi için utana sıkıla laboratuvara gitmenize gerek kalmayacak. Cep telefonuna ekleyeceğiniz bir aksesuar sayesinde tıpkı eczanede satılan gebelik testi gibi kolay şekilde sperm testi yapabileceksiniz

11 Nisan 2017, Salı 16:32
A A

Yakın zamanda laboratuvara gitmeden sperm kalitesini birkaç tıklamayla test etmek mümkün olabilecek.

GEBELİK TESTİNDEN YOLA ÇIKILARAK GELİŞTİRİLDİ

GEBELİK TESTİNDEN YOLA ÇIKILARAK GELİŞTİRİLDİ

Bu yöntem, eczanelerde satılan basit gebelik testlerinden yola çıkılarak geliştirildi.

Akıllı telefona adapte edilecek bir aksesuarın içindeki mikroçip yardımıyla içine konacak sperm örneği özel bir yazılım sistemiyle analiz edilebilecek.

Sistem, sperm sayısı ve hareketliliğini analiz etmek için spermlerin videosunu 5 saniye içerisinde kaydedecek.

Yapılan analizler, Dünya Sağlık Örgütü’nün sperm kalitesi kriterlerine uygun sonuç verecek.

TEKNOLOJİK AÇIDAN ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI

TEKNOLOJİK AÇIDAN ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Bu tarz yeni nesil teknolojik testlere güvenebilir miyiz? sorusunu şöyle yanıtladı:

“Gelişen teknoloji kişilerin kendi kendilerine birçok şeyi yapabilmelerine imkan sağlıyor.

Gelinen noktada laboratuvar testlerinin belirli kriterlerinin kurallar çerçevesinde cep telefonu gibi herkesin sahip olduğu bir cihaza kadar indirgenebilmesi teknolojik açıdan çok büyük bir başarı.

Yapılan testlerde güvenilirlik derecesinin yüksek bulunması da zaman içerisinde yapılacak iyileştirmeler ile daha uygun hale gelecektir.

HASTALAR SONUÇLARI KENDİLERİ YORUMLAMAMALI

HASTALAR SONUÇLARI KENDİLERİ YORUMLAMAMALI

Fakat bu sonuçları bir hekimin yorumlaması, tedavinin planlamasında önemli rol oynar. Hastaların elde ettikleri sonuçları kendilerinin yanlış veya eksik yorumlamaları veya olası teknolojik yanılmalar, bizleri de yanlış yönlendirebilir.

Bu ihtimalleri göz önüne aldığımızda henüz gelişmekte olan bu teknolojiye şimdilik temkinli yaklaşmak ve zaman içerisinde çalışmaların sayısındaki artışı değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum."