Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

Erkekliğimi kaybetmiş olabilir miyim?

Perşembe, 12 Kasım 2009 - 12:12

SORU: Birkaç gün önce futbol maçı yaparken cinsel organıma top geldi. O günden beri mastürbasyon yapmadım. Çünkü canım hiç yapmak istemedi. Sizce bu top yüzünden erkekliğimi kaybetmiş olabilir miyim?

CEVAP Bu şekilde bir darbenin penisin sertleşme fonksiyonuna zarar verebilmesi için çok şiddetli olması ve ileri derecede morarma, ağrı gibi şikayetlere neden olması gerekir. Durumunuzun sadece tedirginlikten kaynaklandığını düşünüyorum.

Varikosel ameliyatı olmam gerekiyormuş

SORU: 24 yaşındayım, testisimdeki ağrıdan dolayı ultrasona girdim. Ultrason sonuçlarını yazıyorum. Benim için değerlendirir misiniz? Ameliyat olmam gerekiyormuş. 15 gün sonra da olacağım. Sizden öğrenmek istediğim şu: Bu rahatsızlık neden kaynaklanır? Ameliyat sonra cinsel hayatımda ve üremede bir sorun oluşturur mu?

CEVAP Sadece bu ultrason bulguları ile ameliyat edilmeniz doğru olmaz. Ufak bir epididim kisti ve sadece ultrasonda saptanan bir varikosel ameliyat gerektirmez, ameliyattan fayda da görmez. Hatta epididim kistinin alınması sonucu büyük bir ihtimal ile o tarafın meni kanalları da tıkanacaktır. Sadece bu konuda deneyimli bir üroloji uzmanının el ile muayenesinde varikosel belirgin olarak saptanırsa ve bununla birlikte yapılacak en az 2 adet kaliteli spermiyogram tahlilinde değerlerde düşüklük görülürse tercihan mikrocerrahi teknik ile varikosel ameliyatı olmanız gerekir.

Oğlumun testisleri doğuştan kasıklarında

SORU: Oğlum 7 aylık ve testisleri doğuştan kasıklarında. Acaba aşağı iner mi? Ya da biri indiğinde sorun olur mu? Başvurduğumuz bir üroloji uzmanı “İlaç tedavisi yaparız. O da olmazsa 16 aylıkken ameliyat” dedi.

CEVAP Doğumda testislerin her ikisinin veya birinin torbada olmaması halinde birkaç ay beklenebilir. Muayene sonuçlarına göre 4-5’inci aylardan itibaren ilaç tedavisi denenebilir. Netice alınamıyorsa çocuk bir yaşına girmeden ameliyat edilerek testisler yumurtaya indirilmelidir. Geç kalınması olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bir yaşına basmadan bu konuyu halletmelisiniz.

Kısır olmaktan korkuyorum

SORU: Benim sorunum sol yumurtalığımın sağdakinden küçük olması. Kısır olduğumdan korkuyorum. Yaklaşık 1 sene önce sol yumurtalığımda iltihap oldu. Tedavi sonucu geçti ama sol yumurtalığım küçüldü. Acaba kısır mıyım?

CEVAP Bir testisinizin iltihap sonrası dumura uğraması kısır olduğunuz anlamına gelmez. Çocuk olmasını sağlayan sperm hücreleri ve erkeklik hormonları her iki testiste de üretildiğinden sadece birinin kaybı normal fonksiyonları ortadan kaldırmaz. Hatta bu durumda geride kalan testis biraz daha büyüyerek kaybedilen organın fonksiyonlarını da kısmen devralır.