Ermeni Meclisi protokolü kabul edecek

Ermeni Meclisi protokolü kabul edecek

03 Ekim 2009, Cumartesi 13:10
A A

Fransız Le Monde gazetesi, Ermenistan Parlamentosu'nda çoğunluğu elinde bulunduran koalisyonun Ermenistan Hükümeti'nin Türkiye ile diyalogu sağlayacak olan protokole destek olacağı öne sürüldü. 

Le Monde gazetesinin haberine göre, “İki ülke arasında kurulacak diyalog ve Ermenistan’ın geleceğini ilgilendiren bu konuda büyük cesaret örneği gösteren Ermenistan hükümetine destek veriyoruz” diyen milletvekillerinin bu davranışı, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a büyük destek olarak algılandı. 

TAŞNAK YANLILARINDAN PROTESTO
Açıklamada ayrıca, şöyle denildi: “Bu yakınlaşma politikasını destekliyor, Ermenistan halkını sivil kuruluşlarını, milletvekillerini ve dünyanın her tarafındaki Ermeni diasporasını bu sürece destek verecek çalışmalara girmeleri için cesaretlendiriyoruz.”

Diyalog sürecini dünyadaki Ermeni diasporasına anlatmak için tura çıkan Sarkisyan'ın ilk durağı Paris'ti. Paris'teki Gomidas Anıtı'na çelenk koymak için meydana gelmek isteyen Sarkisyan'ın yolu 250 kadar fanatik Taşnak yanlısı tarafından kesildi, 45 dakikalık bekleme sonunda Fransız polisi protestocu fanatikleri biber gazı kullanarak ve güç kullanarak dağıttı.

Engin AKGÜRBÜZ/ LYON, (DHA) ERMENİSTAN

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.