'Ermenistan süreci zedeledi'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan'ın iki ülke arasındaki süreci zedelediğini belirtti

20 Ocak 2010, Çarşamba 12:20
A A

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan’ın tavrıyla ilgili bir soru üzerine, "Ermenistan Anayasa mahkemesinin verdiği kararın gerekçesinde, temel ilke olarak asla kabul edilemeyecek bir yaklaşım tarzı olduğunu" söyledi.

Erdoğan, "Biz bu metni hemen parlamentomuza gönderdik, herhangi bir kurumu aracı olarak sokmadık. Cümleler arasında operasyon da yapmadık. Aynen gönderdik ve biz orada samimiyet gösterdik" dedi.

"Şu anda Ermenistan, metnin üzerinde operasyon yapmaya kalkıştı. Bunun tabii düzeltilmesi lazım, bu düzeltilmedikten sonra süreç zedelenmiş olur" diye konuşan Erdoğan, "Kaldı ki Ermenistan-Azerbaycan arasındaki ilişkiyi bu işin dışında tutmak gibi bir lüksümüz de yok" dedi.

KURAN'DAN YANIT VERDİ

Erdoğan, "Türkiye’nin, Arap halkına karşı değişen olumlu tavrının, AB’ye üyelik durumunda değişip değişmeyeceği" yönündeki bir soru üzerine, "Bizim bir değişmez ilkemiz var" diyerek Kuran’dan bir ayetle karşılık verdi: "Emrolunduğu gibi dosdoğru olacaksınız."

"Biz Ortadoğu’daki tavrımızı, bir defa kendi değerlerimizden gelen insani bir tavır olarak ortaya koyduk" diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Bu tavrımızı biz Gürcistan’da da ortaya koyduk, dünyanın bir başka yerinde olsa aynı tavrı yine koyarız. AB bunu asla değiştirmez.

Biz AB’yi Hıristiyan klubü olarak değil siyasi klüp olarak görüyoruz. 50 yıldır AB kapısında bekletilen başka bir ülke olmamıştır. AB burada adil davranmamıştır"

Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan’la vizenin kalkıp kalkmayacağı yolundaki soru üzerine, konuyla ilgili daha çok diplomat ve işadamlarını kapsayan bir gelişme olacağını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;