Ermenistan'la yeni açılım

Ermenistan'la yeni açılım

01 Eylül 2009, Salı 10:33
A A

Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinde iç siyasi istişarelerin başlatılmasında mutabakata varıldığı, istişarelerin 6 hafta içinde tamamlanarak 2 protokol imzalanacağı bildirildi.

Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanlıkları ile İsviçre Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından ortak basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, İsviçre’nin arabuluculuğuyla sürdürdükleri çabalar bağlamında parafladıkları ’Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolü’ ile ’İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü’ne dair iç siyasi istişarelerini başlatma hususunda mutabakata varmışlardır" denildi.
Açıklamada, bu iki protokolün, ikili ilişkilerin makul bir zaman diliminde normalizasyonu için bir çerçeve sunduğu ifade edilerek, siyasi istişarelerin 6 hafta içinde tamamlanacağı, bunu müteakiben iki protokolün imzalanacağı ve her iki parlamentonun onayına sunulacağı kaydedildi.
Her iki tarafın anayasal ve yasal prosedürlerine uygun biçimde onay işleminin zamanlıca ilerlemesi için çaba göstereceği belirtilen açıklamada,  "İkili ilişkilerin normalizasyonunun bölgedeki barışa ve istikrara katkı sağlayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti, İsviçre’nin desteğiyle ortak gayretlerini sürdürme konusunda kararlıdırlar" ifadesine yer verildi.

ANKA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;