'Erotik sahnelerden irite ediyorum'

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, dizi filmlerdeki erotik sahnelerden çok rahatsız olduğunu söyledi

19 Şubat 2010, Cuma 12:01
A A

Bakan Aliye Kavaf, Dünya Sağlık Örgütü’nün, dünyada cinsellik yaşının 13’e kadar düştüğü yolundaki araştırması, sonuçların Türkiye açısından değerlendirilmesi konusunda, yasalarda 0-18 yaşın çocuk olarak kabul edildiğini, Medeni Kanun’da evlilik yaşının da 18 olarak belirlendiğini kaydetti.

Kavaf, 17 yaşın da aile ve hakimin izniyle yine evlilik yaşı olarak kabul edilebileceğini ifade ederek, şunları söyledi: "Kaldı ki bu bile tartışılıyor. Biliyorsunuz, erken evlilikle ilgili alt komisyon kuruldu. Erken evliliklerin önlenmesi amacıyla çalışmalar yapıldı, şu anda raporları hazırlanıyor. Şimdi 0-18 yaş arasındaki insanı çocuk kabul ediyorsanız, 13 yaşı cinsellik yaşı olarak kabul ettiğinizde, bu, çocuk pornografisine girer."

"HAYAT ONDAN (CİNSELLİKTEN) İBARET DEĞİL"

Görsel materyallerin bu anlamda ne kadar etkili olduğu ve son günlerin tartışma konusu olan dizi filmlerdeki sevişme sahnelerinin ekranlarda yoğun olarak verilmesi ve uzun tutulması konusunda, bu görüntüler için "irite oluyorum" ifadesini kullanan Kavaf, şöyle konuştu:

"Bu yayınları, çocukların kontrolsüz bir şekilde seyretmesi ve erotik sahneler... Sergilenen cinsellikle çocukların çok erken tanışıyor olması, tabi ki bu cinselliği erken yaşlara çeken sebeplerden biridir. Bu filmlere ilişkin biz önlem alan kuruluş değiliz. Bu konuda yetkili kurum RTÜK’dür.

Biz ancak tavsiye ve önerilerimizi iletebiliriz. Bu konuda bize mail ve eleştiri geliyor. Ben kendi adıma söyleyeyim; Aynı zamanda biz de rahatsızız, ben çok rahatsızım. Vatandaşın taleplerini RTÜK’e ilettik. Bunlarla ilgili mutlaka bir yayın politikasını yeniden oluşturmak ve gözden geçirmek gerekir.

Cinsellik olmadan da reyting alınabilir. İnsanlar cinselliğe odaklanmış bir halde yaşamıyorlar. Hayat ondan ibaret değil. Bu konuda daha duyarlı ve hassas olunmalıdır."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;