Ertuğrul fırkateyninin kasası bulundu

Japonya'da 619 denizci ile sulara gömülen Ertuğrul fırkateytinin bazı top mermileri, para kasası ve çapasına ulaşıldı

06 Kasım 2009, Cuma 11:40
A A

Üç yıldır sürdürülen Ertuğrul Fırkateyni Projesi'nde eserleri çıkarmak için ocak ayında yeniden çalışmalara başlanacağını bildiren proje başkanı Tufan Turanlı, "Bu eserleri çıkardıktan sonra geminin bulunduğu yeri Türk-Japon Dostluk Sualtı Parkı haline getirerek dalış turizmine açmak istiyoruz. Bununla ilgili tüm yasal izinleri almaya başladık'' dedi.

1890 yılında Oşima adası açıklarında 619 denizcisi ile fırtınaya yakalanarak batan ve 550 denizcinin yaşamını yitirdiği Osmanlı Fırkateyni Ertuğrul'a, 15 Ocak´ta başlayacak dalışlar için bir hafta süren envanter ve harita çalışmaları yapıldı.

Dalgıçların çalışması sırasında 35 metre derinlikte kayaların altında geminin kasa ve 700 kilogram ağırlığındaki çapası tespit edildi.

Turanlı, yaptığı açıklamada, Ocak ayında Prof. Dr. Pulak, dört Japon, 4 Türk dalgıç ve bir İspanyol arkeolog ile bir ay sürecek çalışmalara başlayacaklarını belirterek, "Geminin kasasının ne durumda olduğunu içinde ne bulunduğunu, üzerinde tespit edilen üç tonluk kayayı kaldırınca görebileceğiz.

Kasa, çapa ve diğer önemli eserleri çıkarıp müzede sergiledikten sonra geminin bulunduğu yeri Türk-Japon Dostluk Sualtı Parkı haline getirerek dalış turizmine açmak istiyoruz. Bununla ilgili tüm yasal izinleri almaya başladık.

Ertuğrul'dan çıkacak yeni eserler büyük heyecan yaratacak. Bir hafta önce burayı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay'ın da projeye büyük ölçüde destek vermesi bizleri mutlu etti'' dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;