Erzincan'da alevilerin çadırına saldırı

Alevi vatandaşların Muharrem ayı orucu dolayısıyla Erzincan Dörtyol'da açtıkları çadıra bir grup saldırı düzenledi

19 Kasım 2012, Pazartesi 17:23
A A

Erzincan’da Pir Sultan Abdal Derneğine ait Muharrem ayı çadırındaki ’Madımak müze olsun’ ve ’Din dersleri kaldırılsın’ yazılı iki flama, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından yakılmaya çalışıldı.

Çadır önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, olayı gerçekleştirilenlerin yakalanmasını istedi. Kent merkezindeki Belediye Kültür Evi arkasına kurulan Pir Sultan Abdal Derneği Muharrem Ayı Çadırına dün saat 19.30 sıralarında bir saldırı yapıldı.

Çadırın kenarlarına asılan üzerinde ’Madımak müze olsun’ ve ’Din dersleri kaldırılsın’ yazılı iki flama yakılmaya çalışıldı. Olayın duyulmasının ardından bugün çadır etrafında toplanan yaklaşık 300 kişi, attıkları sloganlarla yaşananları protesto etti.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Haci Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi Başkanı Sadık Düzgün’ün de katıldığı çadır önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan Pir Sultan Abdal Derneği üyesi Mustafa Dağdelen, 12 gün süre ile açmış oldukları Muharrem Ayı çadırına bir saldırı düzenlendiğini belirterek, "Çadırda asılı bulunan Pir Sultan Abdal flamaları yerlerinden koparılarak, çadırın önünde ateşe verilmiştir. Bu saldırı Alevi toplumuna yapılmış bir saldırıdır. Saldırıyı lanetle ve nefretle kınıyor, saldırganların bir an evvel ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından sloganlar atan topluluk olaysız dağıldı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;