Erzurum'u düşündüren soru

2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları için inşaatı süren kayakla atlama kulelerini gören Erzurumlular arasında "Kayakçılar caddeye düşer mi, düşmez mi?" tartışması başladı.

02 Aralık 2009, Çarşamba 17:02
A A

Palandöken İlçesi'ndeki tarihi Kiremittepe'den kayakla atlayanların hemen önünden geçen Refik Saydam Caddesine düşüp düşmeyeceğini merak edenler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bulunduğunu ifade eden Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, tartışmaların yarışlar yapılıncaya kadar devam edeceğini bildirdi.

Kayakla atlama kulelerinin bulunduğu tepe ile cadde arasındaki mesafenin çok kısa görünmesinden tartışmanın başladığını anımsatan Fatih Çintımar, "Kule ile cadde arasındaki mesafe 470 metre.

Halkımızın dediği bir sporcu bu mesafeyi geçerse tarihe geçeriz ve Türkiye'nin dünyaya tanıtılması için cumhuriyet tarihinden bugüne kadar yapmış olduğu tanıtım kadar bir tanıtım olur. Tabi bu işin esprisi. Dünyada henüz bu kadar mesafeyi bir aparat kullanmadan uçan olmamıştır. Bu sadece bir göz yanılması.

Kuleden bakıldığı zaman cadde çok yakınmış gibi gözüküyor. Biri 32, diğeri 64 metre yüksekliğindeki kuleden. 'Caddeye sporcu düşer mi' sorusunu Cumhurbaşkanımız da Erzurum gezisinde bana sormuştu. Kendisine durumu izah ettim. Burayı görenlerin endişe ettiği gibi hiçbir sporcu kaldırımda yürüyen insanların kafasına ya da kullandığı otomobilin üzerine düşmez" diye konuştu.

İnşaatı devam eden 3'ü antrenman olmak üzere toplam 5 kulenin bu yıl bitirilip seneye hizmete sokulacağını sözlerine ekleyen Fatih Çintimar, 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları için 520 milyon liralık bir yatırımın yapıldığını bildirdi.

Turgay İPEK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;