Eşcinsel turistler Kuşadası'na küstü!

Eşcinsel turistler Kuşadası'na küstü!

02 Eylül 2009, Çarşamba 16:49
A A

Akdeniz turuna çıkan ve Kuşadası Limanı'na bugün yanaşması beklenen ‘Celebrity Solstice’ adlı dev yolcu gemisinin, seferini iptal etmesi adada şok etkisi yarattı. Acenteler, iptalle ilgili açıklama yapmazken, geminin içinde, 9 yıl önce Kuşadası'na sokulmayan dünyaca ünlü gay grubu ‘Atlantis’in üyelerinin bulunduğu ortaya çıktı. Bu gruptakilerin, 9 yıl önce sokulmadıkları Kuşadası'nı bu yılki gezi programından çıkarıp, Mısır'ı tercih ettiği öğrenildi.

MISIRI KUŞADASI'NA TERCİH ETTİLER
Ege ve Akdeniz'de yaptığı tur çerçevesinde 10 günde bir Kuşadası Limanı'na yanaşan ‘Celebrity Solstice’ gemisinin bugünkü ziyareti iptal edildi. Yunan adalarını gezdikten sonra Kuşadası'nı da ziyaret eden 1500 personel, 2 bin 850 yolcu kapasiteli geminin bu seferinde Kuşadası'na uğramaması, ilçede şok etkisi yarattı. Yunan adalarından Kuşadası'na gelmesi gereken geminin, rotasını Mısır'a çevirdiğinin öğrenilmesi, yaşanan şaşkınlığı bir kat daha arttırdı. Seferin iptali ile ilgili gemiye hizmet veren acentelerin bilgi vermemesi dikkat çekti. Geminin Mısır'a yönelmesiyle ilgili spekülasyonlar sürerken, içinde bulunan eşcinsel grubun Kuşadası'nda 9 yıl önce yaşadıkları olumsuzluk nedeniyle ilçeye bir daha gelmek istemediği öne sürüldü. Geminin bu seferinin ‘kapalı’ olduğu, yolcularının tümünün Atlantis üyesi gay'lerden oluştuğu ve Kuşadası'na gelmek yerine daha tutucu bir ülke olarak bilinen Mısır'ı tercih ettiği öğrenildi.

9 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU

6 Eylül 2000 günü bir günlük tur için ‘Olympic Voyager’ gemisiyle gelen 800 gay, polis tarafından ilçeden kovulmuştu. Israil'den yola çıkan ve çoğunluğu ABD'lilerden oluşan ‘aykırı’ turistler, Efes Antik Kenti'ne gitmek üzere 25 otobüse binerek Selçuk'a doğru yola çıkmış, otobüslerden 17'si Selçuk'a giriş yaparken, grubun arkasında kalan 8 otobüs ise ilçe sınırında polis tarafından durdurularak gemiye geri yollanmıştı. İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Efes'i gezen diğer gruplar da ilçe girişinde polis tarafından alınarak şehre girişlerine izin verilmeden otobüslerine gönderilmişti. Olayın dünya basınında büyük yankı uyandırması üzerine, ertesi gün İstanbul'a yanaşan geminin gay yolcuları kırmızı halıyla karşılanmıştı.

Latif SANSÜR / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.