Eşcinseller Paris'ten böyle geçti!

Pazar, 27 Haziran 2010 - 11:26

Eşcinseller Paris'ten böyle geçti!

Paris'te 9'uncu ‘Gay Pride' için 800 bin kişi Montparnase-Bastille arasında yürüdü. ‘Şiddet ve ayrımcılık yeter', ‘Her yerde, her zaman özgürlük ve eşitlik' pankartlarının taşındığı yürüyüş, festival havasında geçti.

Yürüyüşe, sol partiler, yeşiller, gay bisikletçiler, motosiklet kulübü üyeleri çeşitli grup ve dernekler katıldı. Katılımcılardan bir bölümü kurulan tanklarla kendi polis memurlarını oluşturup su tabancaları ile halkın üzerine su sıkarak eşcinsellerin varlıklarını sürdüreceklerini anlatmaya çalıştı. Dernek üyeleri, Fransa'nın diğer Avrupa ülkelerinden geri olduğunu öne sürerek, evlenme hakkı ve eşcinsellere evlat edinebilme hakkının verilmesini istedi.

Taşkınlıktan uzak tekno müzik eşliğinde eşcinsel olmayanlar da eğlence amacıyla katıldıkları ‘Gay Pride' festival havasına büründü. Yürüyüşte çorap, kayışlar, sivri topuklu çizme, aksesuar, rengarenk kıyafetler üniformalar, cesur kıyafetler dikkat çekti.

Ticari firmalar da tanıtım için yürüdü. Renault Tetu dergi ortaklığı ile yeni Cabri ove Japon Daihatusu yeni modelini tanıttı. Tiyatro Moggador büyük bir pasta görünümünde yeni oyunu ‘Mamma Mia'yı tanıttı. Yürüyüşte AIDS/HIV kurbanları için 3 dakikalık saygı duruşu yapıldı.
 

Gülten ÖZBEY/DHA