Eşini kurtarmak için hesaplarla oynamış

Eşinin borçları nedeniyle zimmetine 1.5 milyon TL geçirdiği iddia edilen bankacı Özlem Hasçelik ve eşine ceza yağdı

10 Kasım 2009, Salı 17:39
A A

Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, 6 ile 12 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu sanık Özlem Hasçelik hazır bulunurken, tutuksuz eşi Levent Hasçelik katılmadı.

Zimmetin ortaya çıkmasının ardından aranırken saklandığı bir evde eşiyle birlikte yakalanıp, tutuklanan bankacı Özlem Hasçelik, suçlamayı kabul etti. Eşinin 2007’de tefecilere borçlandığını belirten Hasçelik, şunları söyledi: “Eşim borcu nedeniyle cezaevine girmişti. Tefeciler beni ve çocuklarımı tehdit ediyordu. Hatta görev yaptığım bankaya kadar gelip tehdit ettiler.

'GÜZEL ŞEYLERİ ELLERİMLE SİLDİM'
Bu nedenle bankadan 620 bin TL çekerek tefeciye ödedim. Ayrıca yine eşimin cezaevinden çıkabilmesinde kullanmak üzere 150 bin TL para çektim. Eşim paraların kaynağını sorunca müşterilerden ödünç aldığımı söyledim.

Bu sürede yine bankadan farklı tarihlerde 200 bin TL daha çekmiştim. Eşim ve ortağının kurduğu şirket hesabına da 40 bin TL para havalesi yaptım ve bu parayı alarak daha önce çekmiş olduğum paraların faizlerini yatırdım.

Bu paraları çekerken de bazen müşterilerin yerine kendim imza attım, bazen de müşterilere haberleri olmadan imzalattım. 16 yıl çok güzel bir şekilde çalıştım ama bir hata ile bu güzel şeyleri kendi elimle sildim. Yaptığıma pişmanım.”

ZİMMETE 12 YIL, EŞE 10 YIL


Mahkeme heyetinin suçlu bulduğu, bankacı Özlem Hasçelik ‘zimmet’ suçundan 12 yıl hapis ve 133 bin 320 TL para cezası, Levent Hasçelik ise 10 yıl hapis ve 111 bin 100 TL para cezasına çarptırıldı. Bu arada, Levent Hasçelik, Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 ayrı davada, ‘sahte çek verme’ suçundan toplam 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mehmet KAYMAK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;