Mehmet Coşkundeniz

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170739.mehmet_coşkundeniz_27.png

Eski sevgiliyi geri döndürmek (1)

Cumartesi, 10 Mart 2012 - 05:00

Giden, kendi iradesiyle gitmiştir. “Seni seviyorum ama gitmeliyim” diyene inanmayın çünkü böyle bir şey yoktur. Yine de bazen insanın kafası karışır, duygularından emin olamaz, gitmeye kalkar, pişman olur ve geri de dönemez. Giden sevgiliyi döndürmenin yolları vardır elbette. Bu süreçte yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenler çok önemli. Önce yapmamanız gerekenleri sıralayalım. Yapmanız gerekenler de yarın.

* * *

1- Kıskandırmak için sevgili bulmak. İşte yapacağınız en büyük hata. Siz sanıyorsunuz ki, sevgili bulduğunuzda sizin değerinizi anlayacak “Vay be, hemen kaptılar” diyecek ve tıpış tıpış geri dönecek... Hayır sevgili okur, bu onu sizden daha da uzaklaştıracaktır. Belki ilk an bu nedenle sizi arayıp geri dönmek isteyecek siz de kabul edeceksiniz ama sonra bunu hep başınıza kakacaktır. Hele hele eski sevgilisinin yakın arkadaşlarını sevgili olarak seçenler var ki bunların hiç şansı yoktur. Hem zaten bu yeni sevgili sizde mutlaka pişmanlık yaratacaktır. Çünkü kalbiniz başkasındayken onunla göstermelik birlikte olmak bile sizi derinden yaralayacaktır. Tabii bir insanı ‘kullanma’ duygusu da cabası...
[[HAFTAYA]]

2- Sürekli arayıp kendini hatırlatmak. Muhtemelen giderken size “Arkadaşlığımız devam etsin” demiştir. Siz de buna ‘mal bulmuş magribi’ gibi atlamışsınızdır. ‘Arkadaşça arama’ bahanesiyle sürekli arayıp “Nasılsın?”, “Bugün işin var mı?” diye sormaktasınızdır. Yapmayınız. Bırakınız düşünsün, kendi başına kalsın. Çünkü buna ihtiyacı var. Siz aradıkça sizden kaçmaya devam edecektir. Ve inanın bana çevresine de “Kurtulamadım” diye dert yanacaktır.

3- ‘Sensiz olamıyorum’ diye yalvarmak. İşte yapabileceğiniz en büyük hata budur. Şu gerçeği öğrenin, bir ilişkinin içindeyken sevgiliye “Sensiz olamam” demek çok romantik bir cümledir. Bu, herkesin hoşuna gider. Ama ayrılık sırasında tam tersi, sevgiliye onsuz da olabileceğinizi göstermeniz gerekir. Çünkü aslında herkes güçlü karakterlere hayran olur. Kişiliğiniz önemlidir ve bunu göstermeniz gerekir. Onsuz da yaşayabileceğinizi, acı çekseniz de ayakta durabileceğinizi göstermeniz gerekir. Bunu rol olarak yapın da demiyorum, gerçekten böyle hissetmelisiniz. Daha önce bu sayfalarda ‘bağlılık’ ile ‘bağımlılık’ arasındaki farkları yazmıştım. Bağımlı olmadığınızı göstermelisiniz. Bu tür yalvarmalar çok iticidir ve onu sizden uzaklaştırır.

4- Araya ‘çaktırmadan’ birilerini sokmak. Ortak arkadaşların kendiliğinden devreye girmesine bir sözümüz yok. Onlar zaten “Geri dön” demez, sadece size teselli vermeye çalışır. Asıl problem sizin ayarladığınız arkadaşlardır. Yani sanki sizinle sözleşmemiş gibi ona gidecek, “Hali çok harap” diyevcek, sizi acındıracak ve bu duygu sömürüsüyle geri dönmesini sağlayacak... Bu çok itici bir durum inanın bana. Bunun danışıklı dövüş olduğunu o da anlayacaktır ve kılı bile kıpırdamayacaktır. Bunu denemek onun gözünde sizi daha da küçültecektir.

5- Tamamen ortadan kaybolmak. Evet üstüne gitmek, araya birilerini sokmak, aramak falan hatalı ama tamamen irtibatı koparıp kendini bulunmaza sokmak da hatalı. Yani bu aşamada henüz ortadan kaybolmanıza gerek yok. Her aradığında açın, onunla konuşun demiyorum fakat sizi hiç bulamayacak hale de gelmemelisiniz. Sonuçta onun sizin yokluğunuza değil varlığınıza ihtiyacı var. Bu nedenle erişebileceği yerlerde olun.