Eskiyen eşyalarınızı dün almışsınız gibi yepyeni yapacak 9 pratik bilgi

Evde, mutfakta maalesef her şeyin bir ömrü var. Çok severek aldığınız, sık sık kullandığınız, hayatınızı kolaylaştıran eşyalar zamanla yıpranıyor, eskiyor ve bir süre sonra yenisiyle yer değiştirmek zorunda kalıyor. Tam bu esnada birazdan okuyacağınız bilgileri kulanarak eskimiş eşyalarınızın yenisini almadan eski haline döndürmek çok basit...

24 Ağustos 2017, Perşembe 09:27
A A
Deri mobilyalardaki çizikler

Deri mobilyalardaki çizikler

Söz konusu olan deri mobilyalarınız ya da deri koltuklarınız ise bir pamuğa veya kulak çubuğuna bebek yağı veya zeytinyağı dökerek çiziklerin olduğu noktalara sürün. Yağın kuruması için 1 saat bekleyin. Eğer hala çizikler görünür haldeyse aynı işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Kılları yanlara doğru açılan diş fırçaları

Kılları yanlara doğru açılan diş fırçaları

Zamanla diş fırçasının kılları yanlara doğru açılıyor, genişliyor ve kıvrılıyor. Onu ilk aldığınız forma sokmak ise o kadar kolay ki... Tek yapmanız gereken bir kaba kaynar su dökmek ve fırçayı bu suyun içinde sürekli olarak dolaştırmak. Birkaç dakika sonra fırçayı sudan çıkardığınızda o sağa, sola giden fırça kıllarının dümdüz olduğunu göreceksiniz.

Döküm tavalara özgürlük!

Döküm tavalara özgürlük!

Kalın tabanıyla ve ısıyı eşit dağıtmasıyla özellikle mutfakta sık sık et pişirenlerin gözdesi olan döküm tavaların temizliği çoğu tavaya göre daha zahmetli. Ama bir kere yaptıktan sonra onu paslı ve yağlı diye kenara attığınız her gün için üzüleceksiniz. Döküm tavayı eskisi gibi yepyeni yapmak için önce onu seasoning denilen işlemden geçirmelisiniz. Önce tavayı fırında 180 derece fırında ısıtın. Sonra tava soğuduktan sonra onu iyice yağlayın. Yağı fırçayla tavanın hem içine, hem dışına iyice yedirin. Sonra kağıt bir havlu ile fazla yağı çekin, sadece incecik bir yağ tabakası kalsın. Bu aşamadan sonra önceden 250 dereceye kadar ısttığınız fırına tavayı ters yüz edilmiş şekilde koyun. Yaklaşık 1 saat böyle kaldıktan sonra tavanın fırın içinde soğumasına izin verin. Tavayı çıkardıktan sonra kağıt havlu ile tavayı yeniden iyice silin ve farkı görün.

Fırın tepsilerinin çiziklerinden ve lekelerinden kurtulun

Fırın tepsilerinin çiziklerinden ve lekelerinden kurtulun

Fırın tepsileri zamanla çiziliyor, paslanıyor. Onları eskisi gibi pırıl pırıl yapmak ise çok kolay. Tek yapmanız gereken tepsinin tabanını kaplayacak şekilde karbonat dökmek ve bir sünger yardımıyla ovmak. Sonrasında su altında iyice durulayıp zeytin yağı dökerek biraz bekletin. Tekrardan durulayıp kullanıma hazır hale getirin.

Yiyeceklerin bıraktığı izlerden, bıçak çiziklerinden arınsın

Yiyeceklerin bıraktığı izlerden, bıçak çiziklerinden arınsın

Kesme tahtasını limonlu suyla sünger yardımıyla ovalayanlar olduğu gibi aslında onu derinlemesine temizlemenin daha iyi bir yolu var. Tuz, hatta mümkünse kaya tuzunu kesme tahtasının her yerine serpin. Sonra bol sulu bir limonu ikiye ayırın ve tuz döktüğünüz tahta üzerinde dolaştırın. Sonra durulayıp kurumaya bırakın. Bu kadar basit.

Mikrofiber kumaşa sahip mobilyalarda lekelere yer yok

Mikrofiber kumaşa sahip mobilyalarda lekelere yer yok

Eğer mikrofiber kumaştan yapılma bir koltuğunuz varsa ondaki lekeleri nasıl çıkaracağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Zira bu kumaşa sahip mobilyalar diğerlerine göre çok daha narin. Beyaz bir süngeri alkole batırın ve lekeli bölgeye sürün. Kuruduktan sonra bir fırçayla bölgeyi iyice temizleyin. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Merhaba pofuduk mutfak havluları

Merhaba pofuduk mutfak havluları

Mutfak havlularınızın ilk günkü gibi yumuşacık kalmasını istiyorsanız onları normal yıkadıktan sonra tuzlu suya bastırıp öyle durulamanız. Farkı göreceksiniz.

Porselen tabaklarınızdaki çiziklere elveda

Porselen tabaklarınızdaki çiziklere elveda

Porselen tabaklardaki çizikleri gidermek aslında az önce anlattığımız kesme tahtası temizleme yöntemine çok benziyor. Tabağı kaplayacak kadar karbonat döküp bir limonun yarısıyla iyice ovalayın. Kağıt havlu ile sildikten sonra çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz. Diğer bir deneysel yöntemse porselenleri bir tencereye koyup üstü kapanana kadar süt eklemek. Hafif ateşte 40-45 dakika süt kaynadıktan sonra porselendeki çizikler de yok olmaya başlıyor.

Bakır kaplarınız eskisinden daha temiz olsun

Bakır kaplarınız eskisinden daha temiz olsun

Yağ lekeleriyle kaplanmış, yıkasanız da geçmeyen kömürleşmiş yanık lekeleriyle dolu bakır kapları ilk günkü hale getirmek sandığınız kadar zor değil. Bakır kabınızı bir lavabo içine alın ve üzerine tuz dökün. Bu bölgeye elma sirkesi dökün ve süngerle ovalayın. Aynı işlemi, aynı sırayla tekrar ettikten sonra sirke ve tuz tamamen gidene kadar su altında durulayın. Ve yepyeni bakır kabınıza hoş geldin diyin.