Estetik sonrası sütyene dikkat!

Göğüs büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonlarıü, kadınlar için neredeyse bir rutin haline geldi. Peki estetik sonrası hangi sütyenler tercih edilmeli?

Estetik sonrası sütyene dikkat!

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Eser Aydoğdu cevapladı:

Estetik ameliyat sonrası yanlış sütyen takılırsa estetiğin ömrü kısalır mı?

Estetik ameliyat sonrası hastalarımıza 1 ay boyunca balensiz, demirsiz, sporcu sütyeni dediğimiz sütyenler öneriyoruz. Sütyenin göğüs dokusuna bası, iz yapmaması gerekir. Dikiş yerinin üzerinde baskı oluşturmamasını tercih etmekteyiz. Ameliyattan 1 ay sonra ise balenli sütyen kullanılabilinir; fakat dolgulu ve push up denilen göğsü ortada birleştirip yukarı çıkaran tarz sütyenleri pek tercih etmiyoruz. Meme protezinin (silikonun) yer değiştirmesine sebep olabiliyor ve uzun süre kullanılmasıyla meme dokusuna basarak doku kaybı, dokunun ezilmesi gibi simetri bozukluklarına sebep olabiliyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Eser Aydoğdu

Göğüs estetiği sonrası sütyensiz gezilebilir mi? Sütyen takılmazsa göğüsler bozulup sarkar mı?

Tabii ki sütyen oldukça faydalı bir giysi, göğüs dokusunun sarkmasında önleyici etkisi vardır. Doğru sütyen kullanıldığı sürece sütyeni önermekteyiz. Ancak ameliyat sonrası istediğiniz zaman da sütyen takmadığınız günler olabilir. Ameliyat sonrası sütyen alacağınız zaman olarak göğüs büyütme ve göğüs küçültme ameliyatlarından yaklaşık 2 ay sonra, gerçek göğüs ölçünüz ortaya çıkacağı için biraz beklemeniz gerekmektedir.

Genelde de karıştırılan konu, ameliyat sonrası sütyen ölçüm ne olacaktır. Göğüs estetiği ameliyatlarından sonra göğüs kafesinin çevresi değişmez, sadece “cup” dediğimiz sütyenin iç kısmı denilen bölgede küçülme ya da büyüme olur.