Et fiyatları hırsızlığı artırdı

Son aylarda et fiyatlarındaki artış, küçük ve büyükbaş hayvan hırsızlığı olaylarını da artırdı

Et fiyatları hırsızlığı artırdı

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, büyükbaş ve küçükbaş hayvan eti fiyatlarındaki artış trendinin sürdüğünü söyledi.

Fiyatlardaki artışı "hayvan üretiminin azalması ve maliyetlerin yükselmesi"ne bağlayan Yalçındağ, perakende satılan etin 22-30 TL arasında değişen fiyatlardan tüketiciye sunulduğunu belirtti.

Et fiyatlarının yükselişe geçmesinin ardından büyük ve küçükbaş hayvan hırsızlığı olaylarının da ülke genelinde artmaya başladığını öne süren Yalçındağ, şöyle konuştu:

"Besiciler, önceleri kurban bayramı arefesinde hırsızlık bildiriminde bulunurken, perakende et fiyatlarının artmasının ardından hemen her gün şikayetler gelmeye başladı.

Yıllar sonra beslediği ürünü değerinden satarak yüzü biraz olsun gülmeye başlayan besiciler, hırsızlık olaylarının artmasıyla endişelenmeye başladı."

Hayvan hırsızlığı yapanların, çaldıkları hayvanları kaçak çalışan mezbahanelerde veya kendileri keserek düşük fiyatlardan sattıklarını anlatan Yalçındağ, sağlıklı et tüketmek isteyen vatandaşların mutlaka bildikleri kasaplardan almalarını ve üzerinde ruhsatlı mezbahanelerde kesildiğine dair damganın bulunmasına dikkat etmelerini istedi.