Et ihalesinde verilen fiyat yerliyle aynı

CHP'li Ensar Öğüt, “Vergi ve fireyle etin kilosu 13 liraya geliyor. Bu fiyatı Türk üretici de veriyor. Neden ithal ediliyor” dedi

Et ihalesinde verilen fiyat yerliyle aynı

6 FİRMA KATILDI

Et Balık Kurumu daha önce rekabet yetersizliği nedeniyle iptal ettiği et ihalesini dün yeniledi. 8 bin ton canlı sığır alımı için açılan ihaleye 6 firma katıldı. İki aşamalı ihalede Danimarka merkezli Mb Food A/S firması belgeleri uygun olmadığı için elenirken, 5 firmanın teklifi geçerli sayıldı.

İhalede 8 bin tonluk alımın tamamı için teklif veren tek firma olan Ürdünlü Khaled Hijazi&Ghosheh toplam fiyatı 29 milyon 730 bin dolar (kilosu 3.7 euro) olarak sundu.

TEKLİFLER BÖLÜMLERE GÖRE

10 bölüme ayrılan ihalede firmaların teklifi bölümlere göre 1 milyon 750 bin dolar ile 3 milyon 750 bin dolar arasında değişti. Yunan Kreata-Dermata Konotinis firması 500 ton et için kilo fiyatı olarak 2.78 euro teklif etti.

Avusturyalı Altıntern 1000 ton için kilo başına 2.74 euro, Slovakyalı Dituria-S 500 ton için kilo başına 2.54 euro istedi. Almanyalı Hacılar Helal Et Sakarya teslimi 1000 ton sığır için 5.1 milyon dolar, Ankara teslim 1000 ton sığır için 2.7 milyon euro talep etti.

KİLOSU 13 LİRADAN 5 BİN HAYVAN VERİRİZ

Ankara’daki Et ve Balık Kurumu binasının önünde bir açıklama yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkanı Mustafa Demir, 29.7 milyon euro’luk teklif alındığında ithal edilecek hayvanların maliyetinin besicilerin satış fiyatıyla (13 lira) aynı olduğunu söyledi.

Demir, kemiksiz etin maliyetinin de 16 lira olduğunu belirtti. Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut da kilosu 13 liradan 5 bin hayvan vermeyi taahhüt ettiklerini söyledi.

NEDEN İÇERİDEN ALMIYORLAR?

CHP Milletvekili Ensar Öğüt, tekliflerin dolar-euro verildiğini ve farklı kombinaya teslim şeklinde yapılan ihalenin karmaşık olduğunu söyledi.

Khaled Hijazi’nin 8 bin ton canlı hayvan için 29 milyon 730 bin dolar teklif verdiğini belirten Ensar Öğüt, “Bu tutar üzerinden etin kilosu 5.5 lira. Fiyat vergi ve fire hesaplandığında 13 liraya çıkacak. Bu fiyatı Türk üreticisi de veriyor. Neden üreticiden almıyorlar” dedi.

2