Euro 2016 Fransa'nın

Türkiye, İtalya ve Fransa'nın aday olduğu 2016 Avrupa Şampiyonası'nda ev sahipliğini Fransa'nın yapacağı açıklandı

28 Mayıs 2010, Cuma 05:00
A A

UEFA başkanı Platini Euro 2016 Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak ülkeyi açıkladı.

2 aşamalı yapılan oylamanın ilk bölümünde Fransa 43, Türkiye 38, İtalya 23 oy aldı. Fransa'yla birlikte finale kalan Türkiye 13 UEFA üyesinin 6'sının oyunu alarak, 7 oy kazanan Fransa'nın 1 oy gerisinde kaldı ve turnuvaya ev sahipliği yapma hakkını kaybetti.

Açıklama öncesinde kulislerde İtalya'nın şansının düşük olduğu Türkiye ile Fransa'nın yarıştığı konuşuldu.

Ağırlıklı olarak Türkiye'nin adı üzerinde duruldu.

TÜRKİYE 6 - FRANSA:7

Açıklama yapılırken herkes nefesini tuttu. Açıklamada, "Üç çok çok iyi ve etkileyici ülkeyle karşı karşıya olduk" dediler ama Euro 2016'ya evsahipliğini Fransa'ya verdiler. Oylamada Fransa'ya 7, Türkiye'ye 6 oy çıktı.

Böylece Türkiye'nin uluslararası bir turnuva organizasyonunu düzenleme isteği üçüncü kez geri çevrilmiş oldu.

Oylama sonucunu kendisine verilen zarfı açarak UEFA Başkanı Michel Platini açıkladı. Platini, zarftan çıkan ülkeyi salondakilere göstererek, Fransa'nın kazandığını açıkladı.  Türkiye ve İtalya'yı geride bırakan Fransızlar, 2016 yılında 24 takımla yapılacak Avrupa Şampiyonası'nı düzenlemeye hak kazandı.

BÜYÜK COŞKU YAŞANDI

13 kişilik UEFA heyetinden en çok oyu alan Fransa, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliğini kazanırken Fransa cephesinde büyük bir coşku vardı. Açıklamanın ardından sahneye çıkan Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Jean-Pierre Escalettes, ''Bizim için çok güzel bir gün. UEFA'nın güvenini sarsmayacağız. Türkiye ve İtalya'nın düş kırıklığını anlıyoruz, özellikle tek oyla kaybeden Türkiye'ninkini" dedi.


 
2 aşamalı yapılan oylamanın ilk bölümünde Fransa 43, Türkiye 38, İtalya 23 oy aldı. Fransa'yla birlikte finale kalan Türkiye 13 UEFA üyesinin 6'sının oyunu alarak, 7 oy kazanan Fransa'nın 1 oy gerisinde kaldı ve turnuvaya ev sahipliği yapma hakkını kaybetti.

Kulislerde UEFA Başkanı Platini'nin Fransız oluşunun karar üzerinde etkili olduğu konuşuluyor.

Fransa daha önce ev sahipliği yaptığı 1984 Avrupa Şampiyonası ve 1998 Dünya Kupası'nda kupayı müzesine götürmeyi başarmıştı. Fransa 3. kez bu turnuvaya ev sahipliği yapmış olacak.

Türkiye organizasyona evsahipliği yapabilmek için büyük çaba gösterdi. Cumhurbaşkanı Gül oylama için Cenevre'ye kadar gidip bir konuşma yaptı.

Başbakan Erdoğan görüntülü bir mesaj göndererek üyelerin doğru karar vermelerini istedi. Ancak tüm çabalara karşın euro 2016'nın evsahipliği Fransa'ya gitti.

Erdoğan: 27 milyar Euro yatırım yapılacak...

ÖZGENER: "İÇİMDE ÇOK BÜYÜK BURUKLUK VAR"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, EURO 2016 Avrupa Şampiyonası'nın Fransa'da yapılmasının açıklanmasının ardından şunları söyledi:

"Netice açıklanmadan önce söylediklerimden dolayı mutluyum. Netice bizim istediğimiz gibi olmadığı için çok da üzgünüm. Biz herkese, 'Türkiye'nin benzersiz bir turnuva yapabileceğine inandırdık' dedim. Bir oyla kaybettik. Bu kadar yakın kaybetmek üzücü. Kendi aramızda da kaybedersek 1 puanla kaybederiz diye söylemiştim. Büyük emek sarfettik ama olmadı. İstediğimiz neticeyi alamadık. İçimde çok büyük burukluk var. Türkiye bunu yapabileceğini gösterdiyse, adaylığa devam etmesi gerekiyor

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ise şunları söyledi:

"Böyle bir sonuç tabii ki UEFA başkanı için iyi bir sonuç değil. Ancak Türkiye için çok iyi bir sonuç. Kazanmak adına en fazla bu kadar sonuç alınabilirdi."

TANITIM FİLMİ

Cenevre'deki Espace Hippomene'deki tarihi günde aday ülkelerin yapacağı 30'ar dakikalık final sunumlarının ilkini Türkiye gerçekleştirdi.

Defne Samyeli'nin yaptığı sunumda, 3. kere aday olan Türkiye'nin bu organizasyonu daha önce yapmamış olması, diğer adayların daha önce ev sahipliği yapmış olması, Türkiye'nin turizm potansiyeli son 6-7 senedir yüzde yüz arttırdığı ulaşım imkanı vurgulandı.

Hazırlanan tanıtım filminde Türkiye'nin tarihi ve turistik güzellikleri de gösterildi. Filimde Avrupa Futbol Şampiyonası'na hasret Barış adlı bir gencin öyküsü, Türkiye'nin tarihi ve turistik yöreleri ile bezenmiş bir biçimde ekrana yansıtıldı.Tanıtım filminin sonunda ise "Bir hayal değil, Türkiye hazır" sloganı ile üyeler etki altına alınmaya çalışıldı. Daha sonra ise TFF Başkanı Özgener bir konuşma yaparken, "En iyi organizasyonu yapmamız için bize şans verin" dedi.

Güney Amerika'da bulunan ve bir bant kayıt ile görüşleri alınan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuşmaları salonda izlettirildi.

ERDOĞAN: 30 MİLYAR EURO YATIRIM YAPTIK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına başlarken kendisinin Güney Amerika'da bulunduğunu belirtererek özetle şunları söyledi: "16 Şubat 2010'da adaylık teklifimizi sizlere sunduk.

Son 7 senede 30 milyar Euro bir yatırım yaptık. 2016'ya kadar da bu yatıram ilaveten 27 milyar bir yatırım daha yapacağız. Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapabilmlek en büyük tutkumuz. Vereceğimiz karar. Avrasya'daki futbol aşkının da bir yerde pekiştirmesi olacaktır"

Defne Samyeli sözlerini tamamlarken, Türkiye'nin, Avrupa ve Dünya'dan futbol tutkunlarını ağırlamaktan ötürü heyecanlı bir bekleyiş içinde olduğunu söyledi.

 

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;