EURO 2016'nın ev sahibi kim olacak?

EURO 2016'nın ev sahibi kim olacak?

27 Mayıs 2010, Perşembe 11:18
A A

Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve Fransa’nın ev sahipliği yapmak üzere aday olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı (EURO 2016) düzenleyecek ülke yarın İsviçre’de yapılacak toplantıda belli olacak.

Cenevre’deki Espace Hippomene’de yapılacak toplantıda, aday ülkelerin yapacağı 30’ar dakikalık final sunumlarının ardından UEFA Yönetim Kurulu yapacağı toplantıda ev sahibi ülkeyi belirleyecek.

Toplantıda ilk sunumu Türkiye yapacak. Defne Samyeli’nin yapacağı sunumda, 3. kere aday olan Türkiye’nin bu organizasyonu daha önce yapmamış olmasının, diğer adayların daha önce ev sahipliği yapmış olmasının, Türkiye’nin turizm potansiyelini son 6-7 senedir yüzde yüz arttırdığının ve ulaşım konusunda yapılan yatırımların vurgulanacağı bildirildi.

Türkiye’yi İtalya ve Fransa’nın sunumları takip edecek. Sunumların ardından, saat 12.00’de UEFA Yönetim Kurulu üyeleri bir müzakere sürecine girecek ve oylama yapılacak.

PLATİNİ, ERZİK VE ABETE OYLAMADA YER ALMAYACAK

UEFA Başkanı Michel Platini (Fransa), UEFA Yönetim Kurulu Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik (Türkiye) ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Giancarlo Abete (İtalya) ülkeleri aday olduğu için müzakere ve oylama aşamasına katılamayacaklar.

Bu organizasyon için yapılacak sunumda, müzakerelerde ve oy verme aşamasında yer alacak 13 üye ise şunlar: Geoffrey Thompson (İngiltere)-Toplantıya başkanlık edecek Angel Maria Villar Llona (İspanya), Marios N. Lefkaritis (Kıbrıs Rum Kesimi), Dr. Joseph Mifsud (Malta), Allan Hansen (Danimarka), Frantisek Laurinec (Slovakya), Avraham Luzon (İsrail), Dr. Gilberto Madail (Portekiz), Mircea Sandu (Romanya), Grigoriy Surkis (Ukrayna), Michael van Praag (Hollanda), Liutauras Varanavicius (Litvanya), Dr. Theo Zwanziger (Almanya).

OYLAMA PROSEDÜRÜ

Oylama sürecinde, üç aday olduğu için, UEFA Yönetim Kurulu’nun oylamada bulunma hakkı olan üyelerinin, adayları seçime göre yükselen bir sıralamayla belirtme zorunlulukları bulunuyor.

Bu bağlamda, oy hakkı olan üyeler en çok tercih ettikleri adaydan en az tercih ettikleri adaya doğru bir sıralama yapacaklar ve en az tercih edilen aday bir puan alırken, ikinci sıradaki ülke iki ve ilk sıradaki ülke, kurallara göre, toplam aday sayısı artı iki puan, yani 5 puan alarak oylamaya dahil olacak.

İlk tur oylama sonucunda son sırada kalan ülke oylama dışı kalacak ve kalan iki ülke arasında bir oylama daha yapılarak EURO 2016’ya ev sahipliği yapacak ülke belirlenecek.

İlk turda iki ve üçüncü sırayı alan ülkelerin puanlarının eşit olması halinde ise bu ülkeler arasında bir oylama daha yapılacak. Final turuna kalan ülke bu şekilde belirlenecek.

Bu değerlendirme ve oylama sürecinin ardından, kazanan ülkeyi saat 13.00’te (merkezi Avrupa saati) UEFA Başkanı Platini açıklayacak. Açıklama hem internet ortamından hem de televizyon kanallarından canlı olarak verilecek.

Açıklamanın ardından kazanan ülke ve UEFA yetkilileri ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;