Euro iki günde iki haftalık kaybı geri aldı

Euro iki günde iki haftalık kaybı geri aldı

Avrupa’daki borç krizinin getirdiği huzursuzluk ile Almanya’nın mali önlemleri, Avrupa borsalarını dün yine düşürdü. Ancak geç açılan Amerikan borsalarının, bu kaygıları üzerinden attığı görüldü. Amerika’da borsalar yüzde 1 değer kazancıyla açıldı.

Hareket Avrupa borsalarını da etkiledi, önde gelen endekslerdeki düşüş yüzde 2’lerdeyken yüzde 1’in altına geriledi. Gün boyu 53.500 puanlarda işlem gören İstanbul Borsası da seansın son saatinde hareketlendi. Borsa yüzde 0.62 düşüşle 54 bin 112 puandan kapandı.

KAPANIŞ 1.9860 LİRA

Yunanistan’da yaşanan, İspanya, İtalya ve Portekiz’de de ‘ihtimal dahilinde’ görülen borç krizinin, euro’yu dağıtacağı endişesi, ortak para birimini bu hafta dolar karşısında 1.20’lere geriletmiş, euro içeride de 1.91 lirayı görmüştü. Ancak önceki gün Almanya euro’nun dağılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Dün bu desteğe Fransa da katılınca, euro iki günde 1.25 dolara kadar çıktı. Ortak para birimi serbest piyasada da 1.9860 liradan kapandı ve iki günde iki haftalık kaybını geri aldı.

DOLARA 1.60 FAZLA GELDİ

Dünya borsalarındaki kayba bağlı olarak, Türkiye’de yaşanan sermaye çıkışı, doları bu hafta 1.60 liranın üzerine çıkarmıştı. Dün sabaha da yükseliş eğilimiyle başlayan ve 1.61’i gören dolar, euro’daki toparlanmayla birlikte düşüşe geçti.

Dolar serbest piyasada günü 1.58 liralık satış rakamıyla kapattı. Altın da düştü. Cumhuriyet Altını (tam altın) 406 liradan 400 liraya indi.

ALMANYA VE FRANDA EL ELE VERECEK

Almanya ve Fransa, Avrupa Birliği üyesi 16 ülkenin oluşturduğu Euro Bölgesi’ni ve euro’yu desteklemek için çabalarını birleştirme konusunda anlaştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yaptıkları telefon görüşmesinde, işbirliğinin ayrıntılarını görüşmek üzere 7 Haziran’da bir araya gelme kararı aldı. İki ülke, Avrupa’yı mali disipline sokacak sıkı kurallar konulmasını istiyor.