Ev dekorasyonunda bohem stili

Zıtlığın oluşturduğu uyum olarak tanımlayabileceğimiz ve dekor tasarım stili olarak hayatımıza 2000'li yılların sonunda giren bohem, özgür, renkli ve üretken bir yaşam tarzı olarak anlatılabilir. İçinde 19. Yüzyılın, vintage tarzının hatta birçok tasarım stilinin karışımının yer aldığı Bohem stili, minimalizm severlere inat renk cümbüşü ve etnik esintilerle doludur.  

03 Mart 2018, Cumartesi 10:06
A A

Göz alıcı renklerin karmaşık görünen sıralanışı arasındaki uyum, tekdüzeliğe geçit vermeyen kombinasyonlar, egzotik desenler, oryantal aksesuarlar, el emeği örgü ve danteller, farklı tarz parçalardan oluşan mobilyalar… Bunların hepsi tek bir dekorasyon stilinde bir araya gelerek bohem hayat tarzını yansıtan bir yaşam alanı oluşturmamıza imkan verir.

Mekanın her alanını bir masal sahnesi düşler gibi, eğlenceli bir tiyatro dekoru tasarlar gibi düşünerek tasarlayabilirsiniz. Farklı kültürlerin birleşiminin yaşandığı bu stilde belirli bir renk olamamakla birlikte mobilyalarda kahverengi gibi toprak renkleri ve aksesuar, döşeme, halı gibi geri kalan her şeyde baskın renklerin kullanılması bohem tarzını daha iyi yansıtabilir.

Kullandığınız mekandan sıkılıp mekanınıza bohem tarzı katmak istiyorsanız da var olan koltuğunuzun üzerine renkli ve etnik desenli bir kumaş atarak, aman kalabalık olmasın diye rafa kaldırdığınız aksesuarları etrafa serpiştirerek işe başlayabilirsiniz.

Bohem dekorasyonun olmazsa olmaz parçaları arasında renkli yer minderleri, desenli kilimler, örgü ve danteller, vintage mobilyalar, oryantal aksesuarlar bulunur. 

Bohemliğin olmazsa olmazlarından biri de vintage esintilerdir. Aile büyüklerinizden kalma bir radyo veya abajuru alıp evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Eskitilmiş masalar, sehpalar, sandalyeler, kitaplıklar bohem tarzı evlerde sıklıkla göreceğiniz eşyalardır.

Mutfak

Mutfak

İlk bakışta modern çizgilerin hakim olduğu görünen bu mutfağın ortasına yerleştirilmiş odun sobası, yerde serili olan el dokuması kilim, rafların en üstünde yer alan sepetler, toprak kaplar buram buram bohemlik kokuyor.

Oturma odası

Oturma odası

Rahatlığın bohem dekorasyon için çok önemli bir ayrıntıdır. Rengarenk kırlentlerle süslenmiş rahat bir koltuk, gazete ve dergilerin el altında olabileceği bir sehpa ve birbirinden zıt renklerin bir arada olduğu bir oturma odası bohem tarz dekorasyon için gayet uygundur.

Salon

Salon

Bohem tarzda dekore edilmiş bir salonda uyumu aramak yapacağınız en mantıksızca davranış olacaktır. Örneğin bu evde salonun orta yerine konmuş, iki büyük abajur çok estetik durmasa da, bohem tarz seven ev sahibini fazlasıyla memnun etmişe benziyor.

Yatak odası

Yatak odası

Etnik esintileri yansıtan bir yatak örtüsü, vintage tarzda tasarlanmış bir karyola tam da bohem dekorasyonda olması gereken şeyler. Yukarıda da anlattığımız gibi objelerin uyumuna asla dikkat edilmez. Mesela klasik bir sandığın üzerine konmuş, renkli karelerle süslenmiş bu abajur oldukça modern olmasına rağmen bu yatak odasında hiç göze batmıyor.