Evde dip köşe temizlik yapmayı kolaylaştıran 23 ipucu

Evi ne kadar temiz tutmaya çalışsanız da sürekli bir yer diğer alanlara göre daha kirli geliyor değil mi? İşte evinizi temizlerken hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları  

25 Ağustos 2017, Cuma 09:30
A A

Ev temizliği konusunda ne kadar dikkatli olursak olalım, bazı lekeler gerçekten de inat konusunda keçiye bile pabucunu ters giydirir. Halbuki şimdi öğreneceğiniz ipuçları sayesinde temizlik konusunda büyük bir hız kazanacaksınız!  

MOBİLYADAKİ BARDAK İZLERİ

MOBİLYADAKİ BARDAK İZLERİ

Sehpa ve masalarınızda oluşan bardak izleri ve su lekeleri sizi her geçen gün daha fazla rahatsız etmeye başladıysa bu haber sizin için!Bardak altlığı kullanmayı ihmal ettiğinizde karşı karşıya geleceğiniz bu izlerin kaybolması için ihtiyacınız olan tek şey diş macunu. Diş macununu lekeli bölgeye sürün ve elinizle dağıtın. Yaklaşık 30 saniye beklettikten sonra bir bezle ovmadan silin. Bu yöntem masa ve sehpalarınızdaki iz ve lekelerin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

HALI LEKESİ

HALI LEKESİ

Halı lekesi için beyaz sirke ve suyu karıştırın. Leke geçinceye kadar ovalayın. Kuru havlu ile kurulayın.

SARARAN PERDE

SARARAN PERDE

Temizliğin en zor ve zahmetli bölümü olan perde yıkamak ve ütülemek işini gelin daha kolay hale getirelim.Perdelerinizin daha temiz olması tozlarının gitmesi için 30 derecelik kısa bir programda ön yıkama yapın ve ikinci yıkama esnasında perdelerinizin arasına 2-3 adet küp şeker ya da yıkama gözüne 1 kaşık toz şeker ve az miktarda karbonat koyabilirsiniz. Şeker perdedeki kararmaların önlenmesine, tüllerin parlamasına yardımcı olacaktır.

DUVAR KAĞIDINI TEMİZLERKEN...

DUVAR KAĞIDINI TEMİZLERKEN...

Duvar kağıdı üzerindeki kurşun kalem, parmak izi ve kir lekelerini deterjanla silmeye kalkışmayın. Bu lekeleri bir silgiyle silerek kağıtlarınızı temizleyebilirsiniz. 

FİNCANDAKİ KAHVE LEKELERİ

FİNCANDAKİ KAHVE LEKELERİ

Kahve ve çay sebebiyle seramik fincanların içerisinde oluşan lekelerden kurtulmak aslında çok kolay. Bir havluya karbonat döküp fincanların içini ovun. Ardından bol su altında fincanları yıkayın. Lekelerin çözündüğünü ve kaybolduğunu göreceksiniz.

KRİSTAL AVİZELER NASIL TEMİZLENİR?

KRİSTAL AVİZELER NASIL TEMİZLENİR?

Salon dekorasyonun en şık ve gösterişli parçalarından biri sayabileceğimiz avizeler ne yazık ki zamanla ilk günkü parlaklığını ve temiz görünümünü yitiriyor. Normal avizeleri kolayca silip hızlıca temizleyebilirken, tozlanan ve matlaşmaya başlayan kristal avize taşlarını temizlemek biraz daha zahmet gerektiriyor.

KRİSTAL AVİZELER NASIL TEMİZLENİR?

KRİSTAL AVİZELER NASIL TEMİZLENİR?

Peki kristal avizeler çizmeden ve zarar vermeden nasıl temizlenir? Dikkat edilecek birkaç püf nokta ile sararan ve tozlanan kristal avizelerinizin temizliğini kolaylaştırabilirsiniz.Toz alma işlemi öncesi halınızın kirlenmemesi için avizenizin alt kısmına bir örtü serin.Avize taşlarının çizilmemesi ve rahat silinmesi için kullandığınızın bezin yumuşak ve pamuklu olmasına dikkat edin.Toz alma işleminden sonra bezinizi sirkeli su karışımında hafifçe ıslatarak avizenizin önce iç kısmını sonra dış kısmını yukarıdan aşağıya doğru hareketlerle dikey olarak silin.Avizenizin taşlarını sirkeli su yarımıyla silerseniz ilk günkü parlaklığını elde edebilirsiniz. 

DERİ KOLTUK

DERİ KOLTUK

Ne kadar çok dikkatli kullanırsanız kullanın deri koltukların üzerinde zamanla küçük çizgiler meydana geliyor ve bu da kadınları çileden çıkarıyor!Deri koltukların çizilmiş yerlerine yumuşak bir bez yardımıyla zeytinyağı ya da bebe yağı sürüp ovabilirsiniz. Bu işlemi pamuk yardımıyla da birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.Bu yöntem koltuklar üzerindeki çizik kötü görünümün kaybolmasında oldukça etkilidir.

KAHVE MAKİNESİ

KAHVE MAKİNESİ

Kahve makinesi temizlemek için 2 bardak beyaz sirkeyi kahve makinesine koyun. Hazneye su doldurun ve tekrar çalıştırın.

ASPİRATÖR

ASPİRATÖR

Soğanı ikiye bölüp üzerine bir miktar karbonat dökerek aspiratörleri de ovabilirsiniz. Bu yöntemle aspiratörlerinizde biriken inatçı yağlardan kurtulabilirsiniz. 

ANKASTRE FIRIN NASIL TEMİZLENİR?

ANKASTRE FIRIN NASIL TEMİZLENİR?

Fırın temizliği için kendi temizlik solüsyonunuzu kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler:Ilık su,Bir miktar sirke,Bir miktar karbonat,Spreyli şişeYapılışı ve kullanımı: Belirtilen malzemeleri şişeye doldurup, karıştırıyorsunuz. İsterseniz sirkenin ve karbonatın miktarını fırındaki lekelerin yoğunluğuna göre arttırabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı özellikle fırındaki lekelere ve kirlere yoğunlaşarak püskürtün.Püskürttüğünüz yerlerde fazlaca birikmiş yağ ve yemek artıkları tabakası varsa, solüsyon sayesinde yumuşayanları bir sıpatula yardımıyla sıyırıp tekrar karışımı fırınınızın içine sıkın. Bırakın iyice kirleri yumuşatsın.

ÜTÜ TEMİZLİĞİ

ÜTÜ TEMİZLİĞİ

Ahşap bir tezgahın üzerine tuz dökün. Ardından kıyafet ütüler gibi tuzun üstünden geçin. İşte bu kadar kolay.

DUŞ BAŞLIĞI TEMİZLİĞİ

DUŞ BAŞLIĞI TEMİZLİĞİ

Duş başlığını bir sirkeli torbaya sarın ve 1 saat bekletin. Orataya çıkan sonuç inanılmaz!

KÜVET TEMİZLİĞİ

KÜVET TEMİZLİĞİ

Çamaşır tozu ile fırçalamanız yetecektir. 

ESKİ TAVALARI YENİ GİBİ YAPMANIN YOLU

ESKİ TAVALARI YENİ GİBİ YAPMANIN YOLU

Sirkeyi kaynatın ve altı artık "kullanılamayacak" hale gelen tavanızı o su ile yıkayın. 

YASTIKLARIN HİJYENLİĞİNİ KORUMAK İÇİN...

YASTIKLARIN HİJYENLİĞİNİ KORUMAK İÇİN...

1 su bardağı yıkama tozu, 1 su bardağı bulaşık makinesi tozu, 1 fincan ağartıcı, yarım fincan boraks karıştırın ve çok sıcak su ilave edip yıkayın. 

ÇİZİK AHŞAP

ÇİZİK AHŞAP

Yarım su bardağı sirke yarım su bardağı zeytinyağını karıştırın, karışımın üzerine bir bez batırın ve ahşabı silin. Çizimler tamamen kaybolur ve yüzey yeni gibi görünür.

DOLAP TEMİZLİĞİ

DOLAP TEMİZLİĞİ

1 kaşığı bitkisel yağ 2 kaşık toz deterjan ile karıştırın ve dolabı temizlemek için fırça veya bezle birlikte kullanın.

AHŞAP ÜZERİNDEKİ KALEM LEKELERİ

AHŞAP ÜZERİNDEKİ KALEM LEKELERİ

Ahşap üzerindeki kalem çiziklerini geçirmek için, çiziğin olduğu yeri diş macunu ile ovun.

HAYVAN TÜYLERİ

HAYVAN TÜYLERİ

Hayvan tüylerini koltuktan temizlemek için plastik eldiven kullanın.

TEZGAHLAR

TEZGAHLAR

Tezgahlar için 1 bardak su, beyaz sirke ve isteğe bağlı olarak 8 damla zeytinyağını karıştırın. Tezgahın üzerine püskürtün. Mikrofiber bir bez ile silin.

PİS KOKULU HAVLULAR

PİS KOKULU HAVLULAR

Havluların güzel kokması için 3 bardak beyaz sirke ve yarım bardak suyu karıştırın. Karışımı 1 dakika mikrodalgada ısıtın ve içinde kabartma tozunu eritin. Hoş bir koku için esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.