Eve döndüler

Somalili korsanlar Aden Körfezi'nde Türk gemisinin mürettabatından 17 kişi dün sabah İstanbul Atatürk Havalimanı'nda coşkuyla karşılandı

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

‘ADEN KÖRFEZİ'NE ADIM ATMAM’

Aden Körfezi’nde Somalili korsanların 8 Temmuz’da esir aldığı Türk bandralı Horizon 1’in 23 mürettabatındaki tek kadın olan 4’üncü kaptan Aysun Akbay (24), 1 hafta sonra gemiden İzmir’deki ailesini arayarak “Korsanlar şirketten fidye istiyor” demişti. 3 aylık esaretten tüm mürettebatla birlikte 5 Ekim’de kurtulan Aysun Akbay’ı dün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ailesi sevinçle karşıladı. Aysun Akbay “İlk başta çok korktuk. Kumanya ve su dışında sıkıntı yaşamadık. Ama zordu, çok yorgunum” dedi. Fidye konusunda yorum yapmayan ve en çok özgürlüğü özlediğini söyleyen Aysun Akbay, “Yine gemilerde çalışacağım ama Aden Körfezi’ne kesinlikle tekrar adım atmam” dedi.

3.5 AYLIK OĞLUNU İLK KEZ GÖRDÜ

‘Horizon 1’den gemici Mustafa Şenkal (41), döndüğü İstanbul’dan hemen memleketi Mersin Tarsus’a gitti. Mustafa Şenkal, 3.5 aylık oğlu Aydeniz’i ilk kez gördü. Mustafa Şenkal, anne-babasıyla hasret giderdi. Gemicinin sarılıp ağladığı eşi Zeynep Şenkal, “13 yıl sonra bebek sahibi olmuştuk. Nihayet oğlum babasını gördü” dedi. Mustafa Şenkal, “Korsanlar silahla çok oynuyordu. Biri beni yanlışlıkla bacağımdan vurdu. Mermi hâlâ bacağımda. Bize kötü davranmadılar. Bizim üzerimizden para istiyorlardı. Aileme kavuştuğum için çok mutluyum. Tekrar gemiyle açık denizlere gideceğim. Benim işim bu” dedi.

'BİRLİK BİZİ AYAKTA TUTTU'

Korsanların esir aldığı mürettebattan gemici Gürkan Sarı (33) da memleketi Mersin Mezitli’deki babaevinde dün sevinçle karşılaştı. 3 aydır görmediği 1.5 yıllık eşi Fadime Sarı’yla hasret gideren Gürkan Sarı, anne ve babasıyla da bol bol kucaklaştı. Somalili korsanların 18 Mart’ta da gemiyi kaçırmaya çalıştığını, ama başaramadığını hatırlatan Gürkan Sarı, “Korsanlar gemiye çıktığında ilk benimle karşılaştı. Kafama silah dayayıp köprü üstünden aşağı indirdiler. Rehin alınma görüntülerimiz Deniz Kuvvetleri’nde var. Olay sırasında bizi ayakta tutan birlik ve beraberlik oldu” dedi.

NELER YAŞANDI?

Suudi Arabistan’dan Ürdün’e doğru yol alan Horizon 1 adlı Türk gemisi, 23 kişilik mürettebatıyla Aden Körfezi’nde Somalili korsanlar tarafından 8 Temmuz’da kaçırılmıştı. Korsanlar gemiyi serbest bırakmak için fidye istemişti. 3 ay süren fidye pazarlığından sonra geminin sahibi Horizon Deniz Ticaret Taşımacılık’ın korsanlara 2 milyon dolar ödediği öne sürülmüştü. Korsanlar, 89 gün esir tuttukları Horizon 1’i 5 Ekim’de serbest bırakmıştı. Gemi, 19 Ekim’de Ürdün Akabe Limanı’na demirlemişti. Horizon 1’deki 23 mürettebattan 17’si Ürdün’den dün İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi. Horizon 1 ise yükünü boşalttıktan sonra Türkiye’ye dönecek.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;