Eviniz kış mevsimine hazır mı?

Aylık dekorasyon dergisi Maison Française, Ekim sayısında kışlık evlerdeki ısınma fikirlerini özetliyor

26 Eylül 2009, Cumartesi 12:59
A A

Dekorasyon pusulası şu sıralar, karlı ve yağmurlu günlerde, soğuk rüzgârlarda sığınacağımız tek liman olan evleri gösteriyor. Sezonun trend sandığından çıkanlara baktığımızda, renklerde siyah renk ile aristokrat bakış açısı şekillenirken, deri ile uzun tüylü dokular etrafımızı sarıyor.

Ahşap detaylar ise aristokrat bakış açısını biraz daha yumuşatıyor. Diğer taraftan sıcak renkler olarak kabul edilen sarı, kırmızı ve turuncu gibi renklerle ısınmaya hazırlanıyoruz. Duman grisi, fildişi tonları ve toprak tonları gibi natürel renkler ise doğadaki formları sırtlayarak evlerin merkezine oturuyor.

Teknoloji ile ısınma eyleminde tablo gibi radyatörler, istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabileceğiniz şömineler ve içerideki ısıyı muhafaza edebileceğiniz yalıtım sistemleri devreye giriyor. Dokulara gelince; brodeler, kabartma dokulu kumaşlar ve kadifeler ön planda. Şömine keyfi başlıyor Şöminelerin, yerleştirildiği konuma, kullanılan yakıta ve dekoratif tarzına göre çok sayıda çeşidi bulunuyor.

Seçiminizi yapmadan önce baca yeri, evin yapısı, bacanın çapı ve ısı dağılımı olasılıkları firmanızın evinize göndereceği uzman bir kişi tarafından hesaplanmalıdır. Sadece bir ısınma elemanı değil dekoratif açıdan da tercih edilen şömineler, artık odunlunun yanısıra doğalgazlı, likit gazlı ve elektrikli de olabiliyor. Böylece önceleri sadece yandığında yakın çevresini ısıtabilen şömineler, şimdilerde sadece bulundukları odayı değil, diğer odaları da ısıtabilecek teknik güce sahip.

Şömine alırken, ürünün ölçülerine, materyaline, türüne, montajına ve kullanım kolaylıklarına dikkat etmek gerekiyor. Şömine hazneleri açık ve kapalı hazneli olmak üzere iki türlüdür. Kapalı şömine hazneleri, ateşi güvenli bir yanma alanında muhafaza eder.

Odadaki oksijen kontrollü bir şekilde minimum miktarda tüketilir. Yanma kontrollü olduğu için yakıt tüketimi düşük, ısı verimi yüksektir. Talep halinde ise montaj sırasında ısı dağıtıcıları aracılığıyla, evin birkaç odasını ısıtma imkanına sahip olunabilir.Açık hazne şömineler ise, portatif parçalardan veya bütün hazneden oluşur.

Sıcak renkler: Sarı-kırmızı ve turuncu

Rengin hepimiz üzerinde fiziksel ve duygusal olarak derin etkileri bulunuyor. İç mekan tasarımlarınızda renk seçerken üzerimizde bırakacağı etkileri de düşünmek gerekiyor. Kışın soğuk günlerinde dekorasyonda kullanacağınız kırmızı obje ve aksesuarlar atak, güçlü, kendinden emin duygular yükler.

Turuncu aksesuarlar ise duygularımızı öne çıkararak bedenimizde yapıcı, neşeli, sıcak bir etki yaratır. Sarı obje ve aksesuarlar ya da bu renklerle boyanmış duvarların olduğu mekanlar da kışın soğuğunda bize hırs gibi duygular yükleyerek başarıya götürür.

Isı yalıtımı yaptırın

Evinizin içerisinde ne kadar kuvvetli ısınma sistemleri kullanırsanız kullanın eğer dış cephe kaplamalarınız iyi değilse, pencerelerinizden soğuk hava giriyorsa hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Isı yalıtımı ve dış cephe mantolama sistemleri, ısıyı dengeleyerek binaları dış etkenlerden koruyor ve enerji tasarrufu sağlıyor. Isı yalıtımı hem bütçelerin zarar görmesini engeller, hem de hava kirliliğinin azalmasına katkı sağlar. Yönetmeliklere uygun yapılan ısı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama yüzde 50 tasarruf sağlar.

Enerjiden sağlanan tasarruf sonucunda gaz, kurum ve tozu azaltarak çevre kirliliğinin önlenmesine yardımcı olur. Binalarda ısı yalıtımı yapılırken duvarlar, çatılar, döşemeler gibi ısı kaybına müsait geniş yüzeylerin yanı sıra kirişler, tesisatlar, duvar dış köşeleri, duvar birleşim yerleri gibi muhtemel ısı köprülerine de gereken önem verilmeli.

Söz konusu önlemler; binaların çatı, döşeme ve dışa bakan tüm duvarlarına ısı yalıtım malzemeleri uygulanmasıyla yapılır. Pencerelerde de özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır. Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;