Önceki Fotolar

Evinizi sıkıcı yapan 7 neden

Son zamanlarda kendinizi mutsuz hissediyorsanız bunun nedeni evinizde uyguladığınız dekorasyon olabilir! İşte evde sıkıcı bir ortam yaratan 7 dekorasyon hatası ve çözüm yolları… 

26 Eylül 2017, Salı 14:20
A A

Eğer bulunduğunuz ortamda çiçek yoksa... Canlı bitkiler, yeşil yapraklar evinize canlılık katar, sıcak bir ortam sağlar. Ayrıca ev bitkileri havayı temizler, stresinizi azaltmaya yardımcı olur.  

Tek ışık kaynağınızın spot ışıklar ise... Spot ışıklarıyla yaşıyorsanız neredeyse karanlıkta yaşıyorsunuz demektir. Bir tavan aydınlatmasının verdiği ışığı hiç bir zaman veremezler. Farkında olmasak bile yanlış ışık seçimi bulunduğumuz  ortamları bunaltıcı hale getirirler.  

Yatak odasında televizyon varsa… Uyumadan önce televizyon ışığı uykuya dalmanızı engelleyebilir. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre yatak odalarında TV bulunan çiftler bulunmayanlara göre daha az seks yapıyorlar.  

Ev girişi ferah değilse... Evinizin girişi ferah ve rahat olmalıdır. Kapıyı sonuna kadar rahatlıkla açıp kapatabilmelisiniz. Girişlerde fazla eşya, dolap bulunan evler genellikle insanlara kasvet verir.  

Renk seçimleri... Renk seçimleri evin her alanında çok önemlidir. Renklerin üzerimizdeki etkisini inkar edemeyiz. Mesela yemek odalarınızda mavi tonları tercih etmeniz soğuk bir hava verebilir. Aynı zamanda mavi iştah kapatıcı bir ton olarak bilinir. Hatta bazı diyetisyenler kilo vermek isteyen danışanlarına mavi bir tabaktan yemek yemelerini önerir.  

Yanlış perde asımı... Perdelerinizi doğru asmak evin genel havasına fazlaca yarar sağlar. Perdelerini cam veya çerçevelerin hemen üzerinden asmak yanlıştır. Perdelerinizi tavandan asmanız hem evinizde daha ferah bir hava yaratacak hem de evinize gün ışığının doğru açılardan girmesini sağlayacaktır.  

Renk uyumu... Evinizde kullandığınız renklerin uyumu çok önemlidir. Herşeyin benzer tonlarda olması yaşam alanınızı sıkıcı hale getirecektir. Farklı renkler ve desenleri eşleştirmek yaşam alanlarınıza canlı bir enerji verir.